חדשות

מה ידוע עד כה בנוגע להדבקה בנגיף הקורונה? (מתוך אתר Medscape)

09/10/2020

 

במהלך ששת החודשים האחרונים נלמד רבות אודות אופן התפשטות נגיף הקורונה ובמאמר שפורסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases  ניסו מומחים בתחום לסכם את המידע שהצטבר בנושא.

 

הסיכון לדבקה הוא מורכב ורב-ממדי, כאשר הנ"ל תלוי בגורמים רבים, כולל דפוס מגע (משך, מרחק ופעילות), גורמים פרטניים, גורמים סביבתיים (חשיפה במקום סגור או באוויר הפתוח) וגורמים סוציו-אקונומיים (מגורים צפופים, אי-ודאות בנוגע לעבודה).

 

להלן פירוט של המשתנים השונים המשפיעים על ההדבקה בנגיף:

·       דפוס מגע – ידוע כי מגע הדוק וממושך מוביל למרבית מקרי ההדבקה. לדוגמא, מגע עם קרוב משפחה וחברים או התקהלויות כרוכים בסיכון מוגבר משמעותית להדבקה, בהשוואה לקניות בסופר או מפגש קצר עם עמיתים. גם בתוך אותו בית, מגע יומי תדיר עם חולה מאומת, דוגמת ארוחה בקרבה או לינה במיטה משותפת, מלווה בסיכון מוגבר להדבקה.

·       גורמים פרטניים – גורמים אלו משתנים באופן נרחב, חולים רבים אינם מדביקים אף אחד או מדביקים אדם אחד בלבד. מספר רב של מקרי הדבקה משנית נובע ממספר קטן של חולים שנדבקו בנגיף. למרות שישנם גורמים רבים המשחקים תפקיד, שונות פרטנית בהדבקה משחקת תפקיד מרכזי. אלו שנדבקו בנגיף הם מאוד מדבקים לאחרים בחלון זמן קצר, ככל הנראה 1-2 ימים לפני ו-5 ימים לאחר הופעת התסמינים. גם נדבקים ללא תסמינים עשויים להדביק אחרים, אך אלו מדביקים הרבה פחות אנשים אחרים.

·       גורמים סביבתיים – ההשפעה של דפוס המגע תלויה גם בנסיבות המפגש. חשיפה במקום סגור מלווה בסיכון גבוה פי 20 להדבקה, בהשוואה לחשיפה במקום פתוח. מגע ממושך במקום סגור וצפוף, עם אוורור מוגבל, מעלה משמעותית את הסיכון להדבקה. מנגד, הפחתת מספר השוהים במקום ושיפור האוורור ע"י פתיחת חלונות ודלתות עשויה להפחית את הסיכון.

·       גורמים סוציו-אקונומיים – אנשים העובדים במקצועות בעלות הכנסה נמוכה לעיתים קרובות מסווגים כעובדים חיוניים הנדרשים לעבוד מחוץ לבית ועשויים להגיע למקום העבודה בתחבורה ציבורית. מקצועות אלו לרוב כוללים מגע חברתי נרחב יותר וסיכון לחשיפה עקב עבודה לאורך שעות רבות ואי-ודאות בנוגע לעבודה.

 

מעבר לכך, ישנם נסיבות בסיכון גבוה, דוגמת בתי אבות, בתי כלא או בתי מחסה, בהן נדרשות גישות מותאמות לסביבות הספציפיות הללו. גישות אלו עשויות לכלול שימוש בציוד מיגון אישי ובדיקות שגרה לזיהוי נבדקים בשלב מוקדם במהלך המחלה.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<