חדשות

דופילומאב הדגים יתרון קליני משמעותי בחולים עם אטופיק דרמטיטיס אשר לא הצליחו להגיע לעור נקי או כמעט נקי ( British Journal Of Dermatilogy )

01/09/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מנתונים חדשים עולה כי בחולים עם Atopic Dermatitis בדרגה בינונית-עד-חמורה יש תועלת בעלת משמעות קלינית ומובהקות סטטיסטית למתן Dupilumab גם מעבר  להגעה לעור נקי/ כמעט נקי לפי מדד IGA (Investigator's Global Assessment) של עד נקודה אחת. מהממצאים משני מחקרים אקראיים ומבוקרי-פלסבו עלה כי לאחר 16 שבועות טיפול ב- Dupilumab זוהה שיפור משמעותי בתוצאים בהשוואה לפלסבו, כולל מדדי סימנים, תסמינים ואיכות החיים של החולים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בארצות הברית, מדד IGA של עד נקודה אחת (עור נקי/כמעט-נקי) משמש כתוצא המקובל להערכת הצלחת טיפול ל-Atopic Dermatitis לצורך רישום מחקרים קליניים באוכלוסיה זו, כולל אלו שתמכו באישור שניתן לאחרונה לטיפול ב-Dupilumab. מרבית מדדי IGA מודדים רק את החומרה הגלובאלית של סימנים עוריים (בעיקר אודם ואינדוקציה), ללא התייחסות להיקף המעורבות העורית של המחלה או תסמינים עליהם מדווחים החולים, דוגמת גרד.

 

במסגרת המחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את השפעות הטיפול ב- Dupilumab בחולים עם מדד IGA של מעל נקודה אחת בתום הטיפול, באמצעות מדדים תקפים אחרים להערכת סימנים, תסמינים ואיכות החיים בחולים עם Atopic Dermatitis.

 

מחקרי LIBERTY AD SOLO 1 ו-LIBERTY AD SOLO 2 הם שני מחקרים אקראיים, כפלי-סמיות, שארכו 16 שבועות וכללו מבוגרים עם Atopic Dermatitis בדרגה בינונית-עד-חמורה (מדד IGA של 3 נקודות ומעלה), אשר לא היו מאוזנים היטב תחת טיפול מקומי. החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק שכלל חולים שטופלו ב- Dupilumab במינון 300 מ"ג כ שבועיים, או פלסבו. התוצאים בחולים עם מדד IGA של מעל נקודה אחת כללו את מדדי EASI (Eczema Area and Severity Index), NRS (Numerical Rating Scale) להערכת גרד, פני שטח הגוף המעורבים, POEM (Patient-Oriented Eczema Measure) ו-DLQI (Dermatology Life Quality Index).

 

לאחר 16 שבועות, ב-278 מבין 449 חולים שטופלו ב- Dupilumab אחת לשבועיים (גיל חציוני של 46 שנים) וב-396 מבין 443 חולים בקבוצת הפלסבו תועד מדד IGA של מעל נקודה אחת. בחולים אלו עם מדד IGA של מעל נקודה אחת לאחר 16 שבועות תועדו מדדי EASI ו-POEM גבוהים יותר בתחילת הדרך, עם מעורבות שיעור גבוה יותר של פני שטח הגוף ומשך מחלה ארוך יותר, בהשוואה לאלו שהשיגו מדד IGA של עד נקודה אחת.

 

בקרב חולים עם מדד IGA של מעל נקודה אחת לאחר 16 שבועות, טיפול ב- Dupilumab הביא לשיפור משמעותי במספר תוצאים בהשוואה לפלסבו, כולל שיפור במדד EASI (48.9%- לעומת 11.3%-, p<0.001), מדד NRS להערכת גרד (35.2%- לעומת 9.1%-, p<0.001), פני שטח הגוף המעורבים (23.1%- לעומת 4.5%-, p<0.001), שיפור של לפחות 4 נקודות במדד POEM (57.4% לעומת 21%, p<0.001) ושיפור של לפחות 4 נקודות במדד DLQI (59.3% לעומת 24.4%, p<0.001).

 

מעניין לציין כי 52% מהחולים עם מדד IGA של מעל נקודה אחת דירגו את הטיפול ב- Dupilumab כ"טוב, טוב מאוד או מצוין", בהשוואה ל-17% בלבד מהחולים בקבוצת הפלסבו, עדות לתגובה הניכרת לטיפול בחולים אלו, למרות שלא השיגו את יעד IGA של עד נקודה אחת. בקרב חולים שטופלו ב- Dupilumab עם מדד IGA של מעל נקודה אחת תועדה תועלת בסימנים קליניים אובייקטיביים, גרד ואיכות חיים, בין אם התוצאות נותחו יחדיו (מדדי IGA בטווח 2-4) או לפי מדד IGA פרטני (מדד של 2, 3 או 4 נקודות). מכאן עולה כי השגת יעד IGA של עד נקודה אחת אינה משקפת את מכלול התועלת בחולים הנוטלים את הטיפול התרופתי, מאחר ומדד IGA אינו כולל תסמינים הרלבנטיים למטופל, דוגמת גרד, שינה ואיכות חיים כללית.

 

החוקרים כותבים כי תוצאות המחקר מעידיות כי השימוש במדד IGA של עד נקודה אחת במחקרים קליניים עלול להוביל לתת-הערכה בעלת חשיבות קלינית בהשפעות הטיפול ב- Dupilumab, ממצאים המדגישים את המגבלות האפשריות של שימוש במדד זה.

 

Silverberg et al. British Journal Of Dermatology 2019, July; 181(1):80-87

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<