חדשות

משלב Atezolizumab עם טיפול כימותרפי משפר הישרדות ללא-התקדמות סרטן שלפוחית שתן (מתוך כנס ה-ESMO)

04/10/2019

 

משלב טיפול אימונותרפי עם טיפול כימותרפי הוביל לשיפור הישרדות ללא-התקדמות, בהשוואה לטיפול כימותרפי בלבד, בחולים עם ממאירות גרורתית של דרכי השתן, עם מגמה מבטיחה בכל הנוגע להשפעה על ההישרדות הכוללת, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European Society for Medical Oncology (ESMO).

 

מחקר IMvigor 130 כלל 1,200 חולים עם אבחנה חדשה של קרצינומה גרורתית של דרכי השתן. מדובר במחקר רב-מרכזי, בינלאומי, אקראי, בו המשתתפים חולקו לאחת משלוש קבוצות טיפול: 1) Atezolizumab (טיסנטריק) עם טיפול כימותרפי הכולל פלטינום (Cisplatin או Carboplatin) עם Gemcitabine; 2) טיפול מונותרפי ב-Atezolizumab; או 3) משלב פלסבו עם טיפול כימותרפי הכולל פלטינום עם Gemcitabine.

 

התוצא העיקרי המשולב כלל הישרדות ללא-התקדמות והישרדות כוללת בקבוצת הטיפול המשולב עם Atezolizumab, בהשוואה לטיפול כימותרפי עם פלסבו וכן הערכה של ההישרדות הכוללת בהשוואה Atezolizumab בלבד אל מול טיפול כימותרפי עם פלסבו.

 

חציון ההישרדות ללא-התקדמות השתפר מ-6.3 חודשים עם טיפול כימותרפי הכולל פלטינום ו-Gemcitabine ל-8.2 חודשים עם אותו טיפול כימותרפי ו- Atezolizumab. מהנתונים עלה כי תוספת Atezolizumab לטיפול כימותרפי לוותה בירידה של 18% בסיכון להתקדמות המחלה, בהשוואה לטיפול כימותרפי (p=0.007). השילוב עם Atezolizumab גם שיפר את סיכויי ההישרדות, עם הארכת משך ההישרדות מ-13.4 חודשים ל-16 חודשים, בהתאמה (הבדל של 17% בסיכון;p=0.027, אשר לא ענה על הדרישה הסטטיסטית המוגדרת מראש לקביעת מובהקות). אעפ"י כן, הממצאים אודות ההישרדות הכללית היו מרשימים, בהתחשב בכך ש-20% מהחולים בקבוצת הטיפול הכימותרפי חצו לקבוצת טיפול אימונותרפי עם התקדמות המחלה.

 

ניתוח הביניים להערכת ההישרדות הכוללת של Atezolizumab בלבד לעומת כימותרפיה בלבד לא הדגים הבדל מובהק סטטיסטית בין הקבוצות. התכשיר האימונותרפי הוביל לתוצאות טובות יותר בחולים עם ביטוי גבוה של PD-L1, אך נושא זה לא נבחן באופן רשמי במחקר.

 

שיעורי התגובה האובייקטיבית של משלב Atezolizumab עם כימותרפיה (47%) וכימותרפיה עם פלסבו (44%) היו דומים, כמו גם חציון משך התגובה (8.2 לעומת 7.6 חודשים). טיפול מונותרפי ב- Atezolizumab לווה בשיעורי תגובה נמוכים יותר (23%), אך זו הייתה ממושכת יותר.

 

אירועים חריגים, אירועים חריגים על-רקע הטיפול, אירועים חריגים בדרגה 3/4 ואירועים חריגים חמורים תועדו בשיעור דומה של חולים שטופלו ב- Atezolizumab עם כימותרפיה או כימותרפיה עם פלסבו. השיעורים היו נמוכים משמעותית עם טיפול ב- Atezolizumab בלבד.

 

ממצאי המחקר תומכים בחשיבות טיפול Atezolizumab עם טיפול כימותרפי המבוסס על פלטינום ו-Gemcitabine כאפשרות חדשה לטיפול בחולים עם ממאירות גרורתית של דרכי השתן.

 

מתוך כנס ה-ESMO

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<