חדשות

בדיקה ייחודית להערכת דרכי השתן בתינוקות ובילדים ללא קרינה (הודעת איכילוב)

16/06/2019

הודעת איכילוב

לאחרונה הוכנסה לשימוש בבית החולים איכילוב בדיקה ייחודית להערכת דרכי השתן בתינוקות ובילדים, הנקראת CEVUS (ראשי תיבות של Contrast enhanced voiding urosonography). לדברי             ד"ר לי-טל פרט, מנהלת תחום האולטרסאונד בילדים, אגף דימות וביה״ח ״דנה-דואק״ לילדים שבמרכז הרפואי איכילוב:  "חשיבותה של הבדיקה החדשה הינה בכך שאינה חושפת את הילד לקרינה מייננת. בתחום הדימות בילדים אחד העקרונות המנחים העומדים לנגד עינינו הינו צמצום והפחתת חשיפה  לקרינה. לכן, קיימת חשיבות רבה לבחירת אמצעי הדמיה שיתאים לשאלה הקלינית, ובו בזמן יהיה בטוח ככל הניתן לנבדק".

מדובר בשיטה שנועדה להחליף במרבית המקרים את בדיקת הציסטוגרפיה הוותיקה, אשר התבצעה בחדר שיקוף והייתה כרוכה בחשיפת הנבדק לקרינת רנטגן. כעת, הבדיקה החדשה מתבצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, תוך שימוש בחומר ניגוד המבוסס על בועיות גז זעירות (אשר גודלן קטן מגודל כדורית דם). יתרונה הגדול הוא העדר החשיפה לקרינה מייננת, ולכן הינה בטוחה לביצוע בתינוקות ובילדים בכל גיל. הבדיקה אושרה לשימוש על ידי האיגודים הרפואיים באירופה ובארה״ב, ונכנסה לשימוש רוטיני במרכזים רבים בעולם.

 

הבדיקה נועדה להעריך את שלפוחית השתן ואת דרכי השתן. מטרותיה העיקריות הינן: 1. שלילת רפלוקס וזיקו-אורטרלי, כלומר, מעבר לא תקין של שתן משלפוחית השתן אל השופכנים והכליות. 2. הערכת הפרעות מבניות של השופכה.

 

הסיבות השכיחות לביצוע הבדיקה הינן זיהומים חוזרים בדרכי השתן, והפרעות מבניות של מערכת השתן (אשר בחלקן מאובחנות עוד בסקירות אולטרסאונד המתבצעות לפני הלידה, למשל- הרחבה של המערכת המאספת בכליות, הרחבת שופכנים וחשד לחסימה של השופכה).

 

הבדיקה מבוצעת על ידי רופאה מומחית בדימות ילדים, בנוכחות טכנאי אולטרסאונד ואחות ובמהלכה מוכנס חומר ניגוד מיימי דרך קטטר (צינורית דקיקה) לשלפוחית השתן, ומתבצעת סריקה סונוגרפית של הכליות ושל שלפוחית השתן, תוך כדי מילוי השלפוחית ובמהלך השתנה. באמצעות מכשור אולטרסאונד מתקדם, נקלטים גלי קול המוחזרים מחומר הניגוד, ומתקבלת תמונה המספקת מידע גם על מבנה מערכת השתן וגם על אופן מעבר חומר הניגוד. הורי הנבדק יכולים לשהות עימו במהלך הבדיקה, כולל נשים בהריון.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני