חדשות

טיפול חדש עשוי לסייע למטופלים עם לוקמיה לימפוציטית כרונית ברלפסיה או הסובלים ממחלה שאינה מגיבה לטיפול (מדסקייפ)

27/05/2013

מאת מערכת אי-מד

 

ממצאים משלב I של מחקר חדש מעלים כי טיפול אפשרי מהיר ובעל אורך השפעה מצליח לצמצם בחצי את הגידולים במטופלים עם לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL) העמידה לטיפול או שחזרה במטופל. הטיפול ב- idelalisib (GS-1101 של  Gilead) מצליח לדחות את התפתחות המחלה ב-17 חודשים בממוצע במטופלים שטופלו בעבר בטיפולים שונים  ושחוו רלפסיה של המחלה או עמידות לטיפול; תקופה ארוכה מהצפוי לטיפול קו שישי, שמציג בדרך כלל עיכוב התפתחות של חצי שנה עד שנה, כך לדברי החוקרים.  ממצאי המחקר המוקדם יוצגו ביוני במפגש השנתי של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קליני (ASCO).

 

התרופה Idelalisib היא מעכב PI3K-δ הסלקטיבי האוראלי הראשון המכוון לתאי B ממאירים. בעבר נערכו מספר מחקרים שבחנו מעכבי PI3K-δ אך זהו הראשון המיועד ספיצפית למטופלים הסובלים מ-CLL.   במטופלים עם CLL ברלפסיה או שאינה מגיבה לטיפול ישנן מעט מאוד אפשרויות לטיפול, כך לדברי החוקרים. מדובר אמנם בממצאי מחקר מקדים אך הממצאים מראים כי idelalisib משרה תגובה מהירה במטופלים שלא הגיבו לטיפולים רבים אחרים בעבר.

 פרופיל הבטיחות של התרופה נראה חיובי והחוקרים גורסים כי יש להמשיך ולבחון את הטיפול.

 

החוקרים בחנו את הטיפול ב- idelalisibב-54 מטופלים בסיכון גבוה עם CLL או הסובלים מהמחלה שאינה מגיבה לטיפול. גילם הממוצע של המשתתפים היה 63 וכ-80% מהם סבלו מ- bulky lymphadenopathy, 70% ממחלה עיקשת שלא מגיבה לטיפול, 91% מ- unmutated IGHV, ו-24% עם מוטצית TP53 או del17p. 17% סבלו ממוטצית NOTCH1 ו-28% היו בעלי חסרים בזרוע הארוכה של כרומוזום 11 (del11q). המטופלים קיבלו בעבר בין 2  ל-14 טיפולים, כשמספר הטיפולים החציוני למטופל עמד על 5.  המטופלים קיבלו טיפול מתמשך ב- idelalisibדרך הפה במינונים שנעו בין 50 ל-350 מ"ג אחת או פעמיים ביום. הטיפול נמשך במחקר המשכי  כל עוד המטופלים הפיקו ממנו תועלת. החשיפה החציוני היתה למשך 9 חודשים, כש-46% מהמטופלים (25 משתתפים) סיימו את המחקר הראשוני, ו-43% (23 משתתפים) המשיכו למחקר ההמשכי. למעלה ממחצית מהמטופלים (30 מהם) הגיבו לטיפול, שניים מהם הגיעו לרמיסיה ו-28 הגיבו חלקית. בנוסף, אצל 21 משתתפים (קרוב ל-40%) המחלה התייצבה.

 

התרופה הביאה בנוסף לתגובה עמוקה ומתמשכת בבלוטות הלימפה, לדברי החוקרים: 81% מהמטופלים (44) הראו תגובה בבלוטות הלימפה. הזמן החציוני להופעה של תגובה ראשונית היה פחות מחודשיים, כשההשרדות החציונית ללא התקדמות של המחלה עמדה על 17 חודשים, ומשך התגובה החציוני על 18 חודשים.  ב14 מבין 20 מהמשתתפים (70%) הטיפול הביא לפתרון של ספלנומגליה ולנרמול הציטופניה ב-70% מהמשתתפים עם אנמיה, בקרוב ל-70% מהמשתתפים עם תרומבוציטופניה ובכל המשתתפים שסבלו מנויטרופניה.  רב תופעות הלוואי של הטיפול היו ניתנות לשליטה,  אך כ-7% מהמטופלים  הפסיקו את הטיפול בשל תופעות לוואי המלוות את הטיפול. תופעות הלוואי השכיחות כללו עייפות, שלשול, פריחה, דלקות בדרכי הנשימה העליונות, דלקת ריאות וחום.

 

שלב III של המחקר מתנהל כעת ובוחן את הטיפול ב- idelalisib בשילוב עם rituximab או bendamustine/rituximab. המחקר מומן על ידי חברת Gilead Sciences.

 

לכתבה במדסקייפ

 

לתקציר המחקר

 

2013 Annual Meeting of the American Society of Clinical Oncology 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<