מאמרי מערכת

המלצה לעיון : הספר אפקט הטלומרים/מאת כלת פרס נובל ד''ר אליזבת הלן בלקברן וד''ר אליסיה אפל

15/02/2021

תרגום: אודי תגרי; 378 עמ'; 99 ₪; הוצאת פראג

 

מדוע ישנם בני שישים שנראים ומרגישים כמו בני ארבעים

ובני ארבעים שנראים ומרגישים מבוגרים בהרבה?

מה גורם לאנשים להזדקן בצורות שונות?

במיתולוגיה היוונית ביטאו את הרעיון כי הזדקנותנו היא גנטית באמצעות הסיפור של "אחיות הגורל".  שלוש זקנות המתכנסות סביב התינוק בימים שלאחר הלידה. אחת טווה את חוט הגורל, השנייה קובעת את אורכו והשלישית גוזרת אותו. משך חייו של אדם כאורכו של החוט. לאחר שאחיות הגורל סיימו את מלאכתן, גורלו של אדם נחתם. אותו רעיון ממשיך להתקיים גם היום, גם אם מגובה בסימוכין מדעיים יותר. "אחיות הגורל" כבר לא מסתודדות סביב העריסה, אבל הקוד הגנטי קובע, בצורה כללית, את תוחלת החיים ואת הסיכוי לחלות במחלות עוד בטרם נולד אדם.

בעוד שגורמים רבים תורמים להזדקנות ולמחלות, זוכת פרס נובל, ד"ר אליזבת הלן בלקברן גילתה את הטולומרז, האנזים שמחדש את הטלומרים, המגנים על המורשת הגנטית שלנו. "אפקט הטלומרים" חושף כיצד הממצאים של בלקברן ואפל, יחד עם מחקרים נוספים, מראים כי איכות השינה, פעילות גופנית, תזונה ואפילו כימיקלים מסוימים משפיעים עמוקות על הטלומרים שלנו, וכי מתח כרוני, מחשבות שליליות, מערכות יחסים מתוחות, וסביבת מגורים בעייתית מזיקים להם. ד"ר בלקברן וד"ר אפל פורסות בפני הקוראים  מגוון רחב של ידע ועצות כיצד להאט את התקצרות הטלומרים: תזונה נכונה, ספורט, הימנעות ממתחים, תרגילי תודעה ושינויים פשוטים אחרים שיעזרו לשמור על בריאות הכרומוזומים והתאים.

ד"ר אליזבת הלן בלקברן היא כלת פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2009,עבור גילוי המבנה המולקולרי של הטלומרים, קצות הכרומוזומים המגוננים עליהם, וגילוי הטלומראז, האנזים המזין את הטלומרים. היא נשיאת המכון על שם סאלק ופרופסורית אמריטוס באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. בלקבורן נולדה באי טסמניה. היא סיימה תואר ראשון במדעים באונ' מלבורן, את לימודי הדוקטורט באונ' קיימברידג' באנגליה, ואת לימודי פוסט דוקטורט באונ' ייל שבארה"ב.

ד"ר אליסיה אפל,  היא פסיכולוגית בריאותית המתמחה בנושאי מתח, זקנה והשמנת יתר. היא מרצה בכירה במחלקה לפסיכיאטריה באונ' קליפורניה בסן פרנסיסקו ועומדת בראש המחלקה לחקר ההזדקנות, חילוף החומרים ורגשות. ד"ר אפל מנהלת את מרכז COAST למחקר של השמנת יתר, ומנהלת עמיתה של מרכז הבריאות והקהילה באונ' זו. היא השלימה את לימודיה לתואר ראשון באונ' סטנפורד, ואת לימודי הדוקטורט בפסיכולוגיה קלינית ובריאותית באונ' ייל.

לרכישת הספר : https://bit.ly/2Zg7Omw 

בקישור זה ניתן לעיין בקטע מתך הספר:

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<