חדשות

שילוב בדיקה קוגניטיבית קצרה עם הערכת חוש הריח עשוי לסייע בשלילת דמנציה (Alzheimers Dement)

09/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alzheimer's and Dementia מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם הפרעות זיכרון קלות, הערכה משולבת של חוש הריח ושל התפקוד הקוגניטיבית עשויה לסייע בשלילת התפתחות דמנציה בעתיד, כולל מחלת אלצהיימר.

 

במחקר נכללו 749 משתתפים עם ליקוי קוגניטיבי קל אשר לקחו חלק בפרויקט Washington Heights/Inwood Columbia Aging Project. המשתתפים השלימו את מבחן UPSIT (University of Pennsylvania Smell Identification Test), כולל את מבחן B-SIT (Brief Smell Identification Test) להערכת חוש הריח ואת מבחן BOMC (Blessed Orientation Memory Concentration Test).

 

במהלך המעקב, 15% מהמשתתפים שהשלימו לפחות הערכה נוספת אחת פיתחו דמנציה. 101 מבין 109 החולים הללו פיתחו מחלת אלצהיימר ו-8 פיתחו ליקוי קוגניטיבי אחר, כולל דמנציה של גופיפי לואי ודמנציה וסקולארית.

 

לאחר תקנון לגיל, מין, שפה ורמת השכלה, מדד B-SIT נמוך יותר בתחילת המחקר נקשר בקשר מובהק עם התפתחות דמנציה (יחס סיכון של 2.25). תוצאות גרועות יותר במבחן BOMC זוהו גם כן כגורם מנבא משמעותי (יחס סיכון של 5.64). החוקרים מדווחים כי מבין המשתתפים עם ציונים טובים במדדי B-SIT ו-BOMC, 96.5% לא פיתחו דמנציה לאורך מעקב ממוצע של 4 שנים.

 

כאשר החוקרים שילבו את תוצאות מבחני BOMC ו-B-SIT ולקחו בחשבון את אותם גורמים, הם מצאו כי תוצאות גרועות יותר במבחן BOMC (יחס סיכון של 5.60) ומדדי B-SIT גרועים יותר (יחס סיכון של 2.25) ניבאו כל אחד סיכוי גבוה יותר להתפתחות דמנציה. מעניין לציין כי לא זוהתה אינטראקציה משמעותית בין שני המנבאים.

 

מהמחקר עולה מהמחקר הוא כי מבחן קוגניטיבי קצר, בשילוב עם מבחן להערכת חוש הריח, עשויים לסייע בהערכת הסיכון להתפתחות דמנציה בחולים עם הפרעת זיכרון קלה.

 

Alzheimers Dement. Published online October 29, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<