חדשות

כדור דיגיטאלי עשוי לשפר היענות לתרופות פומיות לטיפול בסרטן (Proteus Digital Health)

09/02/2019

 

טיפול כימותרפיה פומי הביא לשינוי פרדיגמת הטיפול בסרטן, עם מעבר מטיפול באשפוז לטיפול אמבולטורי. למרות שמדובר בגישה נוחה יותר עבור החולים, היענות לטיפול עשויה להיות בעייתית. כעת מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי "כדור דיגיטאלי" חדש עשוי לאפשר לרופאים לנטר טוב יותר את ההיענות של החולים לטיפול.

 

במחקר פיילוט קטן, חולים עם סרטן מעי גס ורקטום מקבלים טיפול ב-Capeictabine (קסלודה), בו שולב חיישן קטן. החיישן יכול להתריע לאונקולוג, לאחות או למטפל כאשר החולה נטל את התרופה. המוצר יכול לזהות, לתעד ולשתף מידע אודות מועד, מינון וסוג הטיפול הכימותרפי שהחולה נטל. המטרה היא לסייע באופטימיזציה של משטר הטיפול, תוך שמירה על פרטיות החולה.

 

מערכת הכדור הדיגיטאלי כוללת חיישן הניתן לבליעה, שהוא בגודל גרגיר חול. החיישן מונח בתוך קפסולת ג'ל, ביחד עם התרופה הפעילה. החולה עונד מדבקת חיישן בגודל של כ-1X3 אינץ על החזה. לאחר נטילת הכדור, החיישן מופעל כאשר מגיע לקיבה ושולח אות למדבקה, אשר מצידה שולחת מסר דיגיטאלי לאפליקציה במכשיר הנייד של החולה וגם לענן, כך שניתן לשתף את המידע עם המטפלים.

 

המחקר נערך בימים אלו וכולל שבעה חולים עם סרטן מעי גס ורקטום בשלב III או IV. החוקרים מעוניינים להביא לכך שטיפול כימותרפי פומי יהיה בטוח יותר, שכן המערכת הדיגיטאלית יכולה גם לאפשר למטפלים ולרופאים לזהות על בעיות אפשריות בזמן אמת. במהלך המחקר, המערכת הודיעה לצוות כי אחת החולות לא נטלה את הטיפול שלה. כאשר יצרו קשר עם המטופלת, התברר כי הידיים שלה כאבו והיא לא יכלה לפתוח את הבקבוק בכדי ליטול את התרופה. באופן זה, ניתן לזהות בקלות את מקור הבעיות ולמצוא פתרון מתאים, כאשר ניתן היה לזהות כי המטופלת לא נטלה את הטיפול, וגם את הסיבה לכך, דבר אשר הביא לפתרון מתאים.

 

המכשיר אינו רק עוקב אחר ההיענות אלא גם מודד את היקף הפעילות והמנוחה של החולים, כמו גם את קצב הלב. דבר זה מאפשר לקבל הערכה טובה יותר של המצב בזמן אמת.

 

אמנם מדובר בפעם הראשונה בה נעשה שימוש בכדור דיגיטאלי במסגרת מתן טיפול כימותרפי, אך החוקרים מדגישים כי הטכנולוגיה עצמה אינה חדשה. בחברה מתכננים להרחיב את הפעילות הדיגיטאלית ולפתח מוצרים אשר יסייעו לחולי סרטן.

 

Proteus Digital Health

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני