חדשות

התועלת של Fluvoxamine בחולי קורונה עם הידרדרות קלינית (JAMA)

15/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על נתונים ראשוניים מהם עולה כי במבוגרים אמבולטוריים עם זיהום תסמיני בנגיף הקורונה, טיפול ב-Fluvoxamine (פבוקסיל) לווה בסיכוי מופחת להידרדרות קלינית לאורך 15 ימים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם Fluvoxamine, הניתן במהלך מחלה קלה על-רקע נגיף הקורונה, עשוי למנוע הידרדרות קלינית ולהפחית את חומרת המחלה. הם השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, להשוואת Fluvoxamine מול פלסבו.

 

מדגם המחקר כלל 152 חולים (גיל ממוצע של 46 שנים, 72% נשים), אשר חולקו באקראי לטיפול ב- Fluvoxamine במינון 100 מ"ג (80 חולים) או פלסבו (72 חולים), שניתנו שלוש פעמים ביום למשך 15 ימים. התוצא העיקרי היה הידרדרות קלינית בתוך 15 ימים מההקצאה האקראית, כפי שנקבע לפי שני קריטריונים: 1) קוצר נשימה או אשפוז בשל קוצר נשימה או דלקת ריאות ו-2) רוויון חמצן בדם של מתחת ל-92% באוויר חדר או צורך בתוספת חמצן להשגת רוויון חמצן של 92% ומעלה.

 

החוקרים מדווחים כי הידרדרות קלינית לא תועדה בקרב 80 החולים בקבוצת הפלסבו, זאת בהשוואה ל-6 מבין 72 החולים בקבוצת הפלסבו (p=0.009).

 

בקבוצת המטופלים ב- Fluvoxamine תועד אירוע חריג חמור אחד ו-11 אירועים חריגים אחרים, בעוד שבקבוצת הפלסבו תועדו שישה אירועים חריגים חמורים ו-12 אירועים חריגים אחרים.

 

למרות התוצאות המבטיחות, החוקרים כותבים כי לאור מגבלות המחקר, נדרשים מחקרים נוספים להערכת התועלת הקלינית של הטיפול.

 

JAMA. Published online November 12, 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<