חדשות

יתרונות תכנית אימון לשינוי אורחות החיים באמצעות אפליקציה למכשיר החכם במהלך היריון (Diabetes Care)

15/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בשילוב עם טיפול סטנדרטי, אפליקציה ייעודית הכוללת תכנית אימון לשינוי אורחות החיים (Habits-GDM) הובילה לאיזון גליקמי טוב יותר באם ולשיפור במגוון תוצאים ביילוד, אך לא הפחיתה עליה עודפת במשקל הגוף בנשים עם סוכרת הריונית.

 

במסגרת מחקר SMART-GDM בחנו החוקרים אם תכנית האימון באמצעות אפליקציית Habits-GDM עשויה למנוע עליה עודפת במשקל הגוף ולשפר את האיזון הגליקמי והתוצאות באם וביילוד במקרים של סוכרת הריונית.

 

המחקר האקראי-מבוקר כלל נשים שאובחנו עם סוכרת הריונית בין שבוע 12 ו-30 להיריון. המשתתפות חולקו באקראי לקבלת טיפול סטנדרטי (קבוצת ביקורת) או לשילוב עם אפליקציית Habits-GDM שכללה ניטור תזונה, פעילות גופנית, משקל ורמות סוכר בדם (קבוצת התערבות). התוצא העיקרי היה שיעור המשתתפות עם עליה עודפת במשקל הגוף.

 

במסגרת המחקר 170 נשים חולקו לקבוצת התערבות ו-170 נשים חולקו לקבוצת ביקורת. לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין שתי הקבוצות בשיעור הנשים עם עליה עודפת במשקל הגוף, בעליה האבסולוטית במשקל הגוף או בתוצאים האימהיים והמיילדותיים, כמו גם בשיעור ערכי סוכר מעל ליעד לפני האוכל (17.9% לעומת 23.3%; יחס סיכויים של 0.68, p=0.003) ושעתיים לאחר ארוחה (19.9% לעומת 50%; יחס סיכויים של 0.54, p<0.001).

 

השיעור הכולל של סיבוכים בתינוק (כולל טראומה בלידה, היפוגליקמיה ביילוד, היפרבילירובינמיה, מצוקה נשימתית, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ יילודים ותמותה סביב הלידה) היה נמוך יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (38.1% לעומת 53.7%, בהתאמה; יחס סיכויים של 0.53, p=0.006).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי שילוב אפליקציה ייעודית לשינוי אורחות חיים עם טיפול סטנדרטי הובילו לאיזון טוב יותר של משק הסוכר בדם של נשים הרות עם סוכרת הריונית ולשיפור התוצאים ביילוד, אך לא נרשמה ירידה בהיקף עליה עודפת במשקל הגוף בנשים אלו.

 

Diabetes Care 2020 Nov

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<