חדשות

רק 3% מהמחלימים החיוביים לקורונה נושאים וירוס חי (JAMA Internal Medicine)

15/11/2020

מאמר חדש שפורסם ב-JAMA Internal Medicine על ידי חוקרים מאיטליה חושף מידע חדש לגבי וירוס הקורונה. מהמאמר עולה כי יתכן ולמרות האחוז הגבוה יחסית של תוצאות חיוביות לנגיף הקורונה בקרב המחלימים, רק אחוז קטן מהם אכן נושאים נגיף פעיל והינם בעלי יכולת הדבקה. המחקר הראה כי מתוך 32 מטופלים שהחלימו מ-COVID-19 ונשארו חיוביים לוירוס בבדיקת PCR, רק 3% נושאים בפועל וירוס בעל יכולת שכפול בדרכי הנשימה שלהם.

 

חוקרים איטלקים בחנו 176 חולי COVID-19 שהבריאו והועברו לטיפול המשך, פוסט-אקוטי, בבית חולים ברומא, בין ה-21 באפריל ל-18 ביוני. המטופלים נחשבו כי החלימו מהנגיף על פי הקריטריונים הבאים: ללא חום במשך 3 ימים רצופים, שיפור בתסמינים ושתי תוצאות שליליות ברצף של בדיקת RT-PCR של הנגיף, בהפרש של 24 שעות.

 

הדגימות ממשטחי חלל האף-לוע (NOS) שנלקחו מהמטופלים נבדקו לכמות הרנ"א הגנומי הכללי ולכמות הרנ"א הרלפקטיבי (סאב-גנומי) של SARS-CoV-2 באמצעות RT-PCR. הרנ"א הסאב-גנומי אינו ארוז בוויריונים (הצורה המלאה והמדבקת של נגיף) והוא משועתק רק בתאים נגועים, דבר המצביע על זיהום פעיל ועל יכולת הדבקה. במסגרת המעקב נערכו גם בדיקות סרולוגיות לנוגדנים מסוג IgA ו-IgG.

 

מבין 176 דגימות ה-NOS שנבדקו, 32 (18.2%) נמצאו חיוביים ל-SARS-CoV-2 RNA גנומי, עם עומסים נגיפיים שנעו בין 1.6×101 ל-1.3×104 SARS-CoV2 RNA עותקים למיליליטר. הזמן הממוצע שעבר מהאבחון למעקב בחולים החיוביים ל SARS-CoV-2 היה 48.6 יום. רק באחת מ-32 הדגימות החיוביות (3.1%) נמצא  SARS-CoV-2 RNA סאב-גנומי (המצביע על יכולת שכפול). ב-31 מתוך 32 המטופלים שאובחנו כחיוביים ל-SARS-CoV-2 התקבלה תוצאה חיובית גם בסרולוגיה שנעשתה בבדיקת המעקב. כמו כן, תוצאה חיובית בסרולוגיה בבדיקת המעקב התקבלה גם ב-139 מתוך 144 החולים האחרים שנבדקו.

 

כותבי המאמר ציינו כי "מחקר זה מדגיש כי חולים רבים שהחלימו מ-COVID-19 עשויים עדיין להיות חיוביים (אם כי ברמות נמוכות יותר) ל-SARS-CoV-2 RNA, אך ככל הנראה רק מיעוט מהמבריאים אכן נושאים SARS-CoV-2 פעיל בדרכי הנשימה". החוקרים הוסיפו כי נכון להיום לא קיימת בדיקה זמינה לשימוש נרחב המאפשרת לקבוע את יכולת ההתרבות וההדבקה של הנגיף.

לכתבה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<