חדשות

הסיכונים הכרוכים בזיהום בשפעת בקשישים (מתוך אתר מדסקייפ)

12/10/2019

 

קשישים בגילאי 65 שנים ומעלה חשופים לסיבוכים החמורים ביותר של זיהומי שפעת, כאשר כ-90% ממקרי התמותה על-רקע שפעת מתועדים באוכלוסיה זו, כמו גם 50-70% מהאשפוזים. בקבוצה זו גם סיכון מוגבר לסיבוכים ארוכי-טווח, כולל אובדן תפקוד קבוע ומוגבלות.

 

לקראת עונת השפעת הקרבה, פורסמו מספר עובדות חשובות אודות שפעת בקשישים:

 

1.     גיל מתקדם ומחלות כרוניות מציבים קשישים בסיכון לסיבוכים שונים – קשישים רבים סובלים ממחלות כרוניות שונות, כולל מחלות לב, סוכרת, או מחלות נשימתיות, אשר תורמות לסיכון המוגבר לסיבוכם. בנוסף, ירידה בתפקוד מערכת החיסון עם הגיל תורמת לעליה בחומרת המחלה ותגובה ירודה לחיסונים סטנדרטיים. תשישות נפש הינה סמן משמעותי לסיכון מוגבר לתוצאות גרועות ויש לקחת זאת בחשבון בטיפול בחולים אלו.

לשפעת השפעות ישירות (כולל התלקחויות מחלה קיימת) ועקיפות (דוגמת טריגר לאירועים קרדיווסקולאריים כמו התקף לב או אירוע מוחי).

הסיכון לתמותה על-רקע שפעת גבוה פי חמש בקרב אלו עם מחלת לב, פי 12 באלו עם מחלת ריאות כרונית ופי 20 באלו עם מחלת לב ומחלת ריאות. מחקרים הדגימו עליה הדרגתית בשיעור האשפוזים עקב שפעת עם כל עליה של 10 שנים בגיל.

 

2.     ירידה בתפקוד מערכת החיסון עם הגיל – מערכת החיסון נחלשת עם הגיל. מספר מצבים רפואיים כרוניים עם מרכיבים דלקתיים עשויים לתרום גם כן לתוצא זה. סוכרת, דלקת מפרקים ומחלות לב וכלי דם מובילים להתפתחות מצב פרו-דלקתי סיסטמי, כרוני ובדרגה נמוכה, עם רמות מוגברות של ציטוקינים פרו-דלקתיים. למערכת החיסון יש מנגנון נוגד-דלקת שנועד לשמור על האיזון ולהגביל את הנזק עקב תגובה דלקתית. עם זאת, בקשישים יש הפרעה במאזן זה.

 

3.     שפעת עשויה להתייצג בצורה שונה בקשישים – קשישים לעיתים קרובות מתייצגים עם תלונות של חולשה כללית ותסמינים לא-ספציפיים העשויים להוביל לפספוס אבחנת שפעת.

 

4.     שפעת עלולה להוביל למוגבלות חמורה – לעיתים קרובות מתמקדים בתחלואה קצרת הטווח של שפעת, אך קשישים רבים חווים הידרדרות תפקודית הנותרת לאורך זמן.

 

5.     חלק מהחיסונים מיועדים באופן ספציפי לקשישים – לאור הסיכון הגבוה עקב שפעת בקשישים, מניעה באמצעות חיסון הינה הגישה הטובה ביותר.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<