חדשות

יעילות טיפול ב-Andexanet Alfa כנגד דימומים על-רקע מעכבי פקטור Xa (מתוך N Engl J Med)

10/02/2019

 

Andexanet Alfa הינה צורה רקומביננטית של פקטור Xa הומאני, אשר פותחה כטיפול להסגת ההשפעות של מעכבי פקטור זה. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי בחולים עם דימום אקוטי מג'ורי על-רקע שימוש במעכבי פקטור Xa, טיפול ב- Andexanet Alfa הפחית משמעותית פעילות כנגד פקטור זה וב-82% מהחולים תועדה יעילות טובה או מצוינת לעצירת הדימום לאחר 12 שעות.

 

מדגם המחקר כלל 352 חולים עם דימום מג'ורי אקוטי בתוך 18 שעות לאחר מתן מעכב פקטור Xa. החולים טופלו בבולוס של Andexanet Alfa ולאחר מכן ניתן עירוי לאורך שעתיים. התוצאים העיקריים המשולבים כללו את אחוז השינוי בפעילות כנגד פקטור Xa לאחר מתן Andexanet Alfa ואחוז החולים עם יעילות המוסטאטית טובה או מצוינת 12 שעות לאחר תום העירוי. יעילות הטיפול נבחנה בתת-קבוצה של חולים עם דימום מג'ורי ופעילות כנגד פקטור Xa של 75 ננוגרם/מ"ל (או 0.25 יחידות/מ"ל ומעלה באלו שטופלו ב-Enoxaparin) בתחילת המחקר.

 

גיל החולים הממוצע עמד על 77 שנים, מרביתם סבלו ממחלה קרדיווסקולארית משמעותית. דימום היה בעיקרו תוך-גולגולתי (64%) או ממערכת העיכול (26%). בחולים שטופלו ב-APixaban, חציון פעילות כנגד פקטור Xa פחתה מ-149.7 ננוגרם/מ"ל בתחילת הדרך ל-11.1 ננוגרם/מ"ל לאחר בולוס של Andexanet Alfa (ירידה של 92%); בחולים שטופלו ב-Rivaroxaban, הירידה החציונית הייתה מ-211.8 ננוגרם/מ"ל ל-14.2 ננוגרם/מ"ל (ירידה של 92%).

 

החוקרים מדווחים כי תוצאות עצירת דימום טובות או מצוינות תועדו ב-204 מבין 249 חולים (82%) שהיו זמינים להערכה. בתוך 30 ימים, שיעורי התמותה עמדו על 14% (49 חולים) ושיעור אירועים תרומבוטיים עמד על 10% (34 חולים). הפחתת פעילות כנגד פקטור Xa לא ניבאה יעילות עצירת דימום בכללותה, אך ניבאה באופן מתון את עצירת הדימום במקרים של דימום תוך-גולגולתי.

 

בחולים עם דימום מג'ורי אקוטי על-רקע טיפול במעכבי פקטור Xa, מתן Andexanet Alfa הפחית משמעותית פעילות כנגד פקטור Xa וב-82% סייע בעצירה טובה או מצינת של הדימום לאחר 12 שעות.

 

N Engl J Med, February 2019

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני