חדשות

השוואת טיפול תרופתי לעומת התערבות כלילית לטיפול באי-ספיקה חמורה של המסתם התלת-צניפי (מתוך כנס ה-TCT)

13/10/2019

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-TCT ופורסמו במקביל בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי טיפול בצנתור במסתם תלת-צניפי (Transcatheter Tricuspid Valve Intervention, או TTVI) מלווה בשיעורי הישרדות גבוהים יותר ושיעור נמוך יותר של אשפוזים חוזרים בשל אי-ספיקת לב, בהשוואה לטיפול תרופתי בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-ספיקה של המסתם התלת-צניפי מלווה בשיעורים גבוהים יותר של אי-ספיקת לב ותמותה. פרוצדורת TTVI הדגימה תוצאות מבטיחות לטיפול במסתמים אחרים, אך התועלת הקלינית אינה ידועה. כעת ביקשו החוקרים לקבוע את התועלת האפשרית של התערבות בצנתור לטיפול באי-ספיקת מסתם תלת-צניפי.

 

מאגר TriValve (Transcatheter Tricuspid Valve Therapies) כלל נתונים אודות 472 חולים מ-22 מרכזים באירופה וצפון אמריקה, אשר השלימו פרוצדורת TTVI בין 2016 עד 2018. מדגם ביקורת כלל שני מאגרים רטרוספקטיביים גדולים של חולים שטופלו תרופתית עם אי-ספיקת מסתם תלת-צניפי בדרגה בינונית או חמורה, אשר טופלו באירופה וצפון אמריקה (1,179 חולים) ותאמו בגיל, מדד Euroscore II ולחץ סיסטולי בעורק הריאה.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי תמותה או אשפוזים חוזרים לאחר שנה אחת, או המשלב של שני תוצאים אלו.

 

לאחר התאמת המשתתפים בקבוצת ההתערבות לאלו בקבוצת הביקורת, 268 זוגות תואמים נכללו בניתוח הנתונים. בהשוואה לביקורות, טיפול בצנתור במחלת מסתם תלת-צניפי לווה בשיעורי תמותה נמוכים יותר לאחר שנה אחת (23% לעומת 36%, בהתאמה, p=0.001), כמו גם שיעורים נמוכים יותר של אשפוזים חוזרים (26% לעומת 47%, p<0.0001) ומשלב של שני התוצאים הללו (32% לעומת 49%, p=0.0003).

 

מהנתונים עולה כי פרוצדורת TTVI לוותה בהישרדות טובה יותר והעדר אשפוזים חוזרים בשל אי-ספיקת לב (יחס סיכון של 0.60, p=0.003), יתרון אשר נותר מובהק סטטיסטית גם לאחר תקנון למין, סיווג NYHA הפרעה בתפקוד חדר ימין ופרפור פרוזדורים (יחס סיכון של 0.39, p<0.0001) ולאחר תקנון נוסף לאי-ספיקת מסתם מיטראלי וקוצב-לב/דפיברילטור (יחס סיכון של 0.35, p<0.0001).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים אקראיים במטרה לאשר את ממצאי המחקר הנוכחי.

 

מתוך כנס ה-TCT

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<