חדשות

ההשפעה של תכשירים פרוביוטיים על תגובה לטיפול אימונותרפי כנגד ממאירויות (מתוך אתר מדסקייפ)

28/10/2019

 

פרוביוטיקה נחשבה באופן מסורתי כטובה למערכת העיכול ולבריאות הכללית, אך ייתכן כי זו אינה הבחירה הטובה ביותר בחולים עם מחלות ממאירות. מממצאים מוקדמים ממחקר שנערך לאחרונה בחולים עם מלנומה עלה כי בקרב אלו שנטלו תכשירים פרוביוטיים, אשר נמכרו ללא מרשם רופא, תועדו סיכויי תגובה לטיפול אימונותרפי שהיו נמוכים בלמעלה מ-60%, בהשוואה לשיעורי התגובה בחולים שלא נטלו תכשירים אלו.

 

החוקרים מדווחים כי בחולים שנטלו תכשירים פרוביוטיים קיים מגוון קטן יותר של חיידקים במיקרוביום, מרכיב מרכזי בבריאות הכללית של מערכת העיכול ונראה כי חולים אלו מדגימים תגובה מופחתת לטיפול אימונותרפי.

 

למרות שהירידה הדרמטית הנ"ל ביעילות טיפול אימונותרפי בקרב אלו שנטלו תכשירים פרוביוטיים עשויה להיות מפתיעה, קשר הדוק בין הרכב המיקרוביום של מערכת העיכול ויעילות טיפולים כנגד ממאירויות הודגם כבר במספר רב של מחקרים בבני אדם ובחיות. זוהו דפוסי מיקרוביום שנקשרו עם תגובה טובה יותר לטיפול אימונותרפי כנגד מחלות ממאירות ואלו הובילו חוקרים לבחון באופן הדוק יותר את הרכב המיקרוביום של חולים אשר הגיבו לטיפול.

 

עם התקדמות הבנת הנושא, הן רופאים והן מטופלים תוהים אם התערבויות ברמת המיקרוביום יביאו להגדלת סיכויי התגובה לטיפול והשגת תוצאות חיוביות.

 

מחקרים נוספים בנושא עשויים להביא לכך שיום אחד רופאים יוכלו לשנות לטובה את הרכב המיקרוביום של חולים עם מחלות ממאירות, באמצעות מתן מרשמים מתאימים. בינתיים, מומחים מסכימים לרוב כי דיאטה בריאה, עתירת-סיבים, הינה גישה טובה לשמירה על מיקרוביום בריא ומגוון. ההמלצה הכללית היא לשלב צריכה בריאה של פירות, ירקות ודגנים בדיאטה, בזמן שמנסים ללמוד עוד כיצד לשנות את הרכב המיקרוביום במטרה לשפר את המצב הבריאותי.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<