חדשות

עליה במקרי סרטן מעי גס ורקטום בקרב צעירים במדינות רבות בעולם (Gut)

06/09/2019

 

במבוגרים צעירים בארצות הברית ובמדינות רבות אחרות בעלות הכנסה-גבוהה נרשמה עליה דרמטית במקרי סרטן מעי גס ורקטום, כך עולה מנתונים מ-43 מדינות בשש יבשות, אשר פורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Gut.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מנתונים ארוכי-טווח ממאגרים מבוססי-אוכלוסיה לרישום מחלות ממאירות. הם השוו את היארעות סרטן מעי גס ורקטום בקרב משתתפים בגילאי 20-49 שנים ואלו בגילאי 50 שנים ומעלה. נבדקים אלו אובחנו עם סרטן מעי גס ורקטום עד שנת 2012 ומאוחר יותר בחלק מהמדינות עם נתונים זמינים.

 

במהלך העשור האחרון, החוקרים מצאו כי היארעות סרטן מעי גס ורקטום במבוגרים מתחת לגיל 50 עלתה משמעותית ב-19 מבין 36 מדינות עם מספר מספק של מקרי סרטן מעי גס בכדי להיכלל בניתוח הנתונים.

 

בתשע מדינות בהן תועדה עליה בהופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום, היארעות הממאירות בקרב חולים מבוגרים יותר הייתה יציבה או פחתה (אוסטרליה, קנדה, דנמרק, גרמניה, ניו-זילנד, סלובניה, שבדיה, בריטניה וארצות הברית). בדרום קוריאה נרשמה העליה המהירה ביותר בהיארעות הופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום (אחוז שינוי שנתי ממוצע של 4.2%).

 

במרבית המדינות, העליה בהופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום החלה באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת.

 

בקפריסין, הולנד ונורבגיה, קצב העליה בהופעה מוקדמת של הממאירות היה מהיר כפליים, בהשוואה לזה שתועד באוכלוסיה מבוגרת יותר.

 

עם זאת, לא בכל המדינות שנכללו בניתוח הנתונים תועדה עליה דומה בהופעה מוקדמת של סרטן מעי גס ורקטום. ההיארעות הייתה יציבה ב-14 מדינות ונראה כי פחתה בשלוש מדינות (אוסטריה, איטליה וליטא).

 

החוקרים כותבים כי שיפור המודעות לעליה הניכרת בהופעת סרטן מעי גס ורקטום בצעירים עשויה לסייע בהערכה טובה יותר של מטופלים לנוכחות סיפור משפחתי של הממאירות, כמו גם מעקב אחר תסמינים חשודים בצעירים, אשר לעיתים קרובות מאובחנים בשלב מתקדם של הממאירות.

 

Gut. Published online September 5, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<