חדשות

התערבות ניתוחית הולמת עשויה להפחית הישנות סרטן מעי גס בצד ימין (Lancet Oncol)

21/09/2019

 

בחולים עם אדנוקרצינומה של המעי הגס בצד ימין, טכניקת CME (Complete Mesocolic Excision) עשויה להפחית את הסיכון להישנות ולשפר את התוצאות ארוכות הטווח לאחר הניתוח, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת The Lancet Oncology.

 

מאחר ועדיין קיימת מחלוקת אודות דיסקציה נרחבת של קשריות לימפה בניתוחי CME, החוקרים ביקשו לבחון את התוצאות של CME במקרים של אדנוקרצינומה של המעי הגס בצד הימני. הם השלימו מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסיה, אשר כלל נתונים פרוספקטיביים שנאספו מארבעה בתי חולים בדנמרק והשוו את התוצאות האונקולוגיות בחולים במרכז אחד בו בוצעה דיסקציה של קשריות לימפה מרכזיות לאחר חשיפה כמעט מלאה של החלק הפרוקסימאלי של הוריד המזנטרי העליון (קבוצת CME), אל מול שלושה מרכזים אחרים בהם בוצעה כריתה קונבנציונאלית עם דיסקציה מוגבלת של קשריות לימפה (קבוצת ביקורת).

 

מדגם המחקר כלל 1,069 חולים (813 בקבוצת הביקורת, 256 בקבוצת ההתערבות) עם אדנוקרצינומה בשלב I-III, אשר היו במעקב לאורך 5.2 שנים לאחר הניתוח. התוצא העיקרי היה ההיארעות המצטברת של הישנות הממאירות לאחר הניתוח.

 

שיעורי ההישנות לאחר 5.2 שנים עמדו על 9.7% בקבוצת CME, בהשוואה לשיעורי הישנות של 17.9% בקבוצת הביקורת, עם ירידה אבסולוטית בסיכון של 8.2% לאחר כחמש שנים מניתוח CME (p=0.00015).

 

בקבוצת הביקורת, 145 מבין 813 חולים (18%) אובחנו עם הישנות ממאירות ו-281 (35%) הלכו לעולמם במהלך המעקב, בעוד שבקבוצת CME, 25 מבין 256 חולים (10%) אובחנו עם הישנות ממאירות ו-75 (29%) הלכו לעולמם במהלך המעקב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר סיבתי בין טיפול ניתוחי הכולל דיסקציה של קשריות לימפה מרכזית על הסיכון להישנות של גידולי מעי גס בצד הימני. ניתוח CME עשוי להפחית את הסיכון להישנות ולשפר את התוצאות ארוכות הטווח לאחר ההתערבות הניתוחית בכל המקרים של גידול בשלב I-III במעי גס ימני.

 

Lancet Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<