חדשות

סוכרתיים עם עודף משקל- במה לבחור לשיפור תוצאים קרדיו וסקולריים בטיפול מיטבי בהתאם להנחיות או ניתוח בריאטרי?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

10/10/2019

במטופלי סוכרת סוג 2 או T2DM בעודף משקל ניכר (כ obese), התחלואה הקרדיו וסקולרית מהווה סיבה עיקרית לתחלואה ותמותה. איזון גליקמי והפחתת משקל, דרך שינויים בסגנון החיים והטיפול תרופתי הסטנדרטי, מהווים אתגר עצום באוכלוסייה זאת שקשה מאד להשיגו.

מחקרים קליניים אקראיים (ר"ת RCT ), בהיקף קטן בעבר, הראו השפעה משמעותית של ניתוחים מטבוליים (כ bariatric procedures  המשפרים את המטבוליזם על ידי הפחתת משקל והפיזיולוגיה של מערכת העיכול), על עודף המשקל ושיפור באיזון הגליקמי.

עדיין ההיקף המוגבל של RCT' s אלה לא אפשרו חקירה של השפעת הניתוחים האלה על תוצאים קרדיו וסקולריים מז'וריים והישרדות בסוכרתיים אובזיים.

מטרת המחקר:

לחקר את הקשר בין ניתוח מטבולי לאירועים קרדיו וסקולריים מז'וריים MACE, במטופלי T2DM אובזיים.

שיטות:

מחקר עוקבה תצפיתי מותאם (כ matched- cohort study observational) נערך על כל מטופלי T2DM בעודף משקל (כמקובל בהגדרה עם BMI  > 30 kg\m2 ) שעברו ניתוח מטבולי ב Cleveland Clinic Health System בארה"ב בין 1998-2017.

בוצעה הערכת תוצאים כפולה עם שילוב propensity score ו שיטות outcome regression כדי להשוות תוצאים בין קבוצת הניתוח לקבוצת הביקורת שנבחרה.

סך 2287 המטופלים (מתוך סך 287438 מטופלי T2DM באותה תקופה במרכז) שעברו את הניתוח המטבולי הושוו 1:5 לקבוצת ביקורת של 11435 מטופלי T2DM בעודף משקל בעלת מאפיינים קליניים דומים בטיפול התרופתי המקובל שלא עברו ניתוח, עד תום תקופת המעקב בדצמבר 2018.

תוצאים שנבדקו עד תום המעקב:

תוצא עיקרי משלב 6 תוצאים של

  1. היארעות ראשונה של תמותה מכל סיבה,
  2. אירועים כליליים (ר"ת ACS ),
  3. אירועים מוחיים וסקולריים (ר"ת CVE ),
  4. אי ספיקת לב (ר"ת HF ),
  5. נפרופתיה (ר"ת RF ),
  6. ופרפור פרוזדורים (ר"ת AF ).

תוצאי משנה כללו

  1. משלב 3 תוצאי MACE של אוטם (ר"ת MI ), שבץ איסכמי (ר"ת CVA ), ומוות יחד עם
  2. התוצא העיקרי של משלב 6 התוצאים יחד.

 

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<