חדשות

אבחנה של COVID-19 מלווה בסיכון מוגבר לאירוע מוחי בצעירים (N Engl J Med)

25/04/2020

 

רופאים מהעיר ניו-יורק, בה עדיין השיעורים הגבוהים ביותר של COVID-19 בארצות הברית, מדווחים על עליה משמעותית בשיעור אירועים מוחיים על-רקע מחלת כלי דם גדולים במבוגרים צעירים עם COVID-19.

 

במאמר קצר שפורסם במהלך חודש אפריל בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים החוקרים על חמישה מקרים של אירוע מוחי משנית למחלת כלי דם גדולים בתקופה של שבועיים בחולים מתחת לגיל 50 שנים עם אבחנה של COVID-19. מדווח בעליה גדולה משמעותית בהיקף המקרים הצפויים בד"כ באוכלוסיה זו. חמשת החולים הללו פיתחו תסמינים קלים, אם בכלל, של המחלה הזיהומית.

 

החוקרים הופתעו לגלות כי הנגיף עלול לגרום לתחלואה דרך תהליכי קרישת דם. המסר לנוירולוגים ולרופאים אחרים הוא כי מהנתונים עולה כי הזיהום עלול להשפיע באופן חסר פרופורציות על כלי דם גדולים, יותר מאשר על כלי דם קטנים, ולהוביל להתפתחות אירוע מוחי. דלקת של דופן כלי הדם עשויה להוביל ליצירת קריש דם.

 

ממצאים אלו מצטרפים לדיווח קודם שהצביע על תופעה דומה, כאשר חוקרים מהולנד דיווחו לאחרונה על שיעור גבוה של סיבוכים תרומבוטיים אשר עמד על 31% בקרב 184 חולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ באבחנה של דלקת ריאות על-רקע COVID-19.

 

החוקרים כותבים כי מתחילת המגפה נרשמה ירידה במספר החולים הפונים לשירותי רפואה דחופה עם סימנים של אירוע מוחי. הרופאים מציינים כי שניים מבין חמשת המקרים התעכבו בהזמנת אמבולנס.

 

חולה אחד בסדרת המקרים הלך לעולמו, אחד נותר מאושפז, שניים אחרים הועברו לשיקום ואחד שוחרר לביתו.

 

N Engl J Med. Scheduled for publication online April 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<