חדשות

העדכון יומי על התפשטות הקורונה מצביע על ממוצע שבועי של 1700 נדבקים ליום, ירידה של מקדם R ל-1.18 , כש-14% מכלל היישובים תורמים למעלה מ-91% מההדבקה

13/12/2020

מאת מערכת אי-מד

תמונת המצב היומית כפי שמפרסמת תכנית מגן ישראל  והמרכז לידע ומידע מצביעות על המשך עליה בהדבקה , עם ממוצע שבועי של כ-1700 נדבקים ליום, ועלייה של 32% במספר הנדבקים בשבוע האחרון. יחד עם זאת, מקדמי ה-R כפני שניתן לראות כאן

נראים במגמת ירידה קלה בימים האחרונים. גם שיעור הבדיקות החיוביות נראה יציב בימים האחרונים (בממוצע שבועי 2.7%) וכך גם מספר החולים הקשים (בממוצע שבועי 338) אם כי התחזית על בסיס התפלגות הגילים של המאומתים החדשים היא לעלייה לכ-50 חולים חדשים קשים ליום.  גם בתמותה המגמה יציבה (כ-10 ביממה).

תמונת הרמזור המוצגת כאן גם היא מציגה יציבות בימים האחרונים כשכ-86% מהאוכלוסייה נמצאת באיזורים ירוקים וצהובים. ההדבקה עדיין ממוקדת יחסית: כ-14% ממספר הישובים תורמים למעלה מ-91% מכלל ההדבקה.

ה

להלן הסיכום של המרכז לידע ומידע:

● השבוע החדש נפתח עם היקף הדבקה גבוה מאוד - כ-1,700 מאומתים חדשים ליממה, בממוצע שבועי .  לצד זאת עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות בממוצע שבועי, למרות הגדלת היקף הבדיקות בשבועות האחרונים

● בעולם , התחלואה ממשיכה בהיקפי שיא באירופה ובארה"ב. באירופה כ-200 אלף נדבקים וכ-5,000 מתים ליממה (יותר מאשר בשיא הגל הראשון); בארה"ב - כ-250 אלף נדבקים וכ-3,000 מתים ליממה.

● לצד אישור החירום שניתן בסוף השבוע לחיסוני הקורונה של חברת פייזר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA ) ותחילת הפצתם בעולם ובארץ, יש לזכור כי החיסונים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל עד שלהי החורף הנוכחי.

● מזכירים כי עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף, תוביל להפחתה ניכרת של קצב ההדבקה ותצמצם את ממדי התחלואה. עד לתחילת השפעתם הממשית של החיסונים על תמונת ההדבקה הארצית, זהו האמצעי הפשוט, הזול והזמין ביותר לשמירה על שגרת-קורונה.

 ● על רקע חג החנוכה, מזכירים לנקוט יתר זהירות על מנת לשמור על המבוגרים, בדגש על בני הגיל השלישי ועל בעלי מחלות הרקע; יש לאוורר היטב חללים סגורים ולהימנע ככל הניתן משירה ואכילה רבי משתתפים. בברכת חג שמח ובריא!

הערת המערכת: כזכור, הקבינט קבע מעבר ל"ריסון מהודק" או סגר במידה ומס' הנדבקים היומי יגיע ל-2500 ומקדם ההדבקה ל-1.3 . נראה שפעילויות ממוקדות באזורים האדומים והכתומים לרבות מניעת/הגבלת מעברים והדבקה מאזורים אלה ליישובים הצהובים והירוקים עשויים לשמור על רמה יציבה יחסית של הדבקה יומית ומקדם ה-R ,  ולאפשר לקבינט להימנע מהחמרת הצעדים, כשבמקביל צפוי להתחיל כבר בימים הקרובים מבצע החיסון שיש לקוות שיזכה להיענות גבוהה ויאפשר להמשיך לשחרר בהדרגה את הכלכלה והחברה מההגבלות הקיימות.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<