חדשות

ההשפעה של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית על תמותה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Seminars in Arthritis and Rheumatism)

02/06/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Seminars in Arthritis and Rheumatism עולה קשר בין דפוס UIP (Usual Interstitial Pneumonitis) מלווה בסיכון גבוה יותר לתמותה בקרב חולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) ומחלת ריאות אינטרסטיציאלית, בהשוואה לדפוסים אחרים של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אחד הביטויים החוץ-מפרקיים החשובים של דלקת מפרקים שגרונית הוא מחלת ריאות אינטרסטיציאלית. הקשר בין דפוס UIP של מחלת הריאות ובין תמותה בחולים אלו אינו ידוע והמחקר הנוכחי נועד להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של הקשר בין דפוס מחלת ריאות אינטרסטיציאלית בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית ובין הסיכון לתמותה.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית של הספרות עד 12 בדצמבר, 2018 וחישבו את הסיכון היחסי לתמותה על-פי דפוס מחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

 

הסקירה כללה עשרה מחקרי עוקבה שענו על הקריטריונים שהגדירו החוקרים. סך כול של 1,256 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית ומחלת ריאות אינטרסטיציאלית נכללו במדגם זה, כאשר תועדו 484 מקרי תמותה.

 

מטה-אנליזה הדגימה סיכון יחסי מחושב של 1.66 לתמותה בקרב חולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית מדפוס UIP, בהשוואה לדפוסים אחרים. בניתוח לפי תתי-קבוצות מצאו החוקרים כי בהשוואת דפוס UIP אל מול דפוס NSIP (Non-Specific Interstitial Pneumonia) של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית באוכלוסיית חולים זו, הסיכון היחסי לתמותה עמד על 2.39.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הסיכון לתמותה בחולים עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ודלקת מפרקים שגרונית, בכדי להבין טוב יותר את הנושא.

 

Seminars in Arthritis and Rheumatism, 15 May 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<