חדשות

הבדלים בין רופאים ורופאות בתשומת הלב להתנהגויות בעלות אופי אגרסיבי קל במרפאות ובבתי חולים (Academic Medicine)

20/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Academic Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גברים מעריכים בחסר את שכיחות המקרים בהם נשים חוות התנהגות אגרסיבית קלה במרפאות ובבתי חולים. המשתתפים במחקר צפו בסרטונים שחלקם הדגימו סיטואציות של התנהגות אגרסיבית קלה – התנהגות מילולית או לא-מילולית עדינה, הנובעת מהטיה, דעה קדומה או עוינות. כאשר צפו בסרטונים, גברים סברו כי התנהגויות אגרסיביות קלות תועדו בשכיחות נמוכה יותר, בהשוואה לתדירות האירועים הללו כפי שסברו הנשים שצפו בסרטונים.

 

במסגרת המחקר החוקרים אספו תרחישים מציאותיים אודות התנהגות אגרסיבית קלה אליה נחשפו נשים שעבדו בפקולטה לרפואה. הם זיהו 34 חוויות ייחודיות ממקרים אלו, הכינו תסריט ושחקנים מקצוענים הדגימו את ההתנסויות הללו ב-68 סרטונים – 34 אשר הדגימו התנהגות אגרסיבית קלה ו-34 סרטונים שהדגימו את אותה סיטואציה, ללא ההתנהגות האגרסיבית (סרטוני ביקורת).

 

לאחר מכן, החוקרים גייסו 124 חברי פקולטה (79 נשים, 45 גברים) מארבעה מרכזים רפואיים, אשר צפו בסרטונים בסדר אקראי ודיווחו על תדירות הופעת אירועים דומים במוסד שלהם. המשתתפים הגיעו מרקע אתני וגזעי מגוון, מקבוצות גיל שונות. הן הגברים והן הנשים עסקו ברפואה לאורך חציון של 15 שנים.

 

ב-33 מבין 34 סרטונים שהדגימו התנהגות אגרסיבית קלה דיווחו הנשים שצפו בסרטונים על תדירות הרבה יותר גבוהה של ההתנהגויות האגרסיביות, בהשוואה לגברים. החוקרים זיהו הבדל בולט מגדרי בולט, כאשר גברים דיווחו כי אירועים אלו של חשיפה להתנהגות אגרסיבית קלה היו לא נפוצים במוסד שלהם. החוקרים לא זיהו הבדלים דומים בין גברים ונשים כאשר צפו בסרטוני הביקורת.

 

החוקרים סיווגו את ההתנהגויות האגרסיביות לשישה נושאים: מבין 21 ההתנהגויות האגרסיביות שזיהו נשים, הנפוצות שבהן כללו התנהגות סקסיסטית, אשר הודגמה בשישה סרטונים. ההתנהגות האגרסיבית השניה בשכיחותה נגעה להטיה על-רקע טיפול בילד והיריון (חמישה סרטונים), לאחר מכן תת-הערכה של היכולות (שלושה סרטונים), הערכות מיניות לא-הולמות במפגש (שלושה סרטונים), הדחה למשימות פשוטות (שני סרטונים) ותחושה של אי-הכללה/דחיקה לשוליים (סרטון אחד).

 

ממצאים אלו מעידים כי גברים לעיתים קרובות אינם שמים לב לאופן בו חותרים תחת הסמכות של רופאות במהלך האינטראקציות היומיומיות.

 

Academic Medicine. Published online ahead of print October 29, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<