חדשות

תסמינים במערכת השריר והשלד מופיעים שנים לפני אבחנה קלינית של דלקת מפרקים שגרונית (RMD Open)

14/07/2020

 

בשנים שטרם אבחנת דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), ובפרט ב-18 החודשים הקודמים לאבחנה, חולים פונים לעיתים קרובות לרופא המשפחה בשל תלונות במערכת השריר והשלד, כך מדווחים חוקרים מהולנד במאמר שפורסם בכתב העת RMD Open: Rheumatic and Musculoskeletal Diseases.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את מאפייני תסמינים במערכת שריר-שלד, זיהומים ומחלות רקע בחולים לפני אבחנה של דלקת מפרקים שגרונית. הם התבססו על רשומות רפואיות ממוחשבות מרופאי משפחה ובחנו את השכיחות ומהלך הזמנים של 192 תסמינים או מחלות שנבחנו טרם אבחנת מחלת מפרקים דלקתית.

 

קבוצת המקרים כללה 2,314 מבוגרים עם אבחנה חדשה של מחלת מפרקים דלקתית בין השנים 2012 עד 2016, להם התאימו החוקרים 2 ביקורות. ניתוח סטטיסטי שימש להשוואה תדירות ביקורים אצל רופא המשפחה.

 

מהנתונים עולה כי תדירות ביקורים בשל תסמינים במערכת השריר והשלד – בפרט כתפיים, שורשי כפות ידיים, אצבעות וברכיים – ותסמונת תעלה קרפאלית הייתה גבוהה משמעותית בחולים עם מחלת מפרקים דלקתית, בהשוואה לביקורות, במהלך 1.5 שנים שקדמו לאבחנה, עם יחסי סיכויים של 3.2 (רווח בר-סמך 95% של 2.8-3.5), 2.8 (רווח בר-סמך 95% של 2.5-3.1 ו-2.5 (רווח בר-סמך 95% של 2.2-2.8) במהלך 6, 12 ו-18 חודשים שטרם אבחנת מחלת מפרקים דלקתית, בהתאמה.

 

כמו כן, זיהומים, בעיקר זיהומים בדרכי המין והשתן, מחלות כרוניות ותחלואה נלווית למחלת מפרקים דלקתית היו כולם נפוצים יותר בקבוצת המקרים, בהשוואה לביקורות, אך אלו חולקו באופן די שווה לאורך 6 השנים שקדמו לאבחנת של מחלת מפרקים דלקתית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על עליה בהיקף ביקורים לרופא המשפחה בתלונות על תסמינים במערכת השריר והשלד, זיהומים ומחלות רקע טרם אבחנת מחלת מפרקים דלקתית. נראה כי המגמה קיימת לאורך 4-6 שנים, אך הופכת מובהקת סטטיסטית שנה וחצי לפני האבחנה.

 

RMD Open 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<