הודעות אירגונים

מרפאת לב האישה בבית החולים בילינסון החלה לבצע בדיקות תפקוד עורקים עם מכשיר האנדופט של איתמר מדיקל

11/11/2014

 

מרפאת לב האישה, בראשות ד"ר טלי פורטר, המתמחה בניהול מעקב אחר נשים בסיכון למחלות לב, החלה לבצע בדיקות תפקוד עורקים EndoPAT כחלק מהטיפול בנשים

 

איתמר מדיקל דיווחה היום על מרכז רפואי נוסף בישראל שהחל להשתמש במכשיר האנדופט שנועד להערכת תפקוד עורקים (תפקוד אנדותל). מרפאת לב האישה במרכז הרפואי רבין-בילינסון-השרון בראשות ד"ר טלי פורטר מציעה למטופליה את הבדיקה באמצעות מכשיר ה EndoPAT לאבחון תפקוד עורקים לקוי והערכה מדויקת יותר של סיכון להתפתחות מחלות קרדיו-וסקולריות, כגון שבץ ואירועי לב.

 

לדברי ד"ר פורטר: "המרפאה הוקמה כמענה לכך שנשים אינן מודעות לסיכונן לתחלואה לבבית, ולא לגורמי הסיכון הייחודיים להן. מחלת לב "הנשית הטיפוסית" אינה מתבטאת בהכרח בחסימת עורקים משמעותית ולכן לא תמיד תתגלה בצנתור. אותן  נשים סובלות מכאבי חזה שסיבתן לבבית ואינן מקבלות טיפול מתאים. בדומה לצנתור, בדיקות רבות המשמשות לאבחון מחלה לבבית בגברים, אינן יעילות לאבחון אצל נשים. בדיקת האנדופט הוכחה במחקרים כבדיקה שיודעת להצביע על סיכון או תפקוד לקוי של כלי דם קטנים, שהוא נפוץ בעיקר אצל נשים ולא ניתן לאבחון בצנתור רגיל.

במרפאה עוקבים אחרי כל הנשים שהן בסיכון לפתח מחלה לבבית לרבות גורמי סיכון ייחודיים שהמודעות  להם בקרב הנשים עצמן,  והקהל הרפואי נמוכה. נשים עם סיבוכי הריון לדוגמא כאלו שפיתחו במהלכו או אחריו רעלת הריון, לחץ דם גבוה או סוכרת. המרפאה פונה לנשים במנופאוזה (גיל הבלות), בהן חל שינוי  קיצוני בפרופיל הבריאות הנשי, והתחלואה הלבבית נוסקת; נשים עם היסטוריה משפחתית של אירועי לב או שבץ בגיל צעיר; נשים הסובלות ממחלת הסכרת או אלו הסובלות מסימפטומים כגון כאב חזה או קוצר נשימה אך לא נמצאו אצלן ממצאים בצנתור רגיל – כל אלו מצויות בסיכון גבוה לתחלואה לבבית. הבדיקה מסייעת לנו לזהות את תפקוד כלי הדם שלהם ולנבא באופן נכון יותר את רמת הסיכון שלהן, ובהמשך להתאים את הטיפול באופן אישי לכל מטופלת.

מחלות לב הינן הסיבה השנייה בשכיחותה לתמותת נשים בישראל אך המודעות לסיכון בנשים נמוכה יחסית. על רקע זה יזמנו את הכנס רפואי בנושא מחלות לב בנשים שיתקיים ב- 10 בדצמבר הקרוב".

 

מנכ"ל איתמר מדיקל, גלעד גליק אמר: "מרפאת לב האישה מאפיינת גישה הוליסטית ומתקדמת לרפואה, שמכירה בהבדלים פיזיולוגיים בין גברים לנשים בכל הנוגע למחלות לב. אנחנו שמחים להודיע שהמרפאה החלה לבצע את בדיקת תפקוד העורקים (תפקוד אנדותל) בעיקר באוכלוסיה זו, שתזכה לקבל מענה מקיף יותר מהבדיקות השגרתיות. לאחר תוצאות מרשימות במאות ניסויים קליניים בכללם ניסויים שהתמקדו במחלות לב בנשים, הטכנולוגיה קיבלה את ברכת בכירי הקרדיולוגים בעולם והיא בשלה עתה לשימוש קליני-טיפולי נרחב."

 

פרופ' רן קורנובסקי, מנהל המערך לקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין מוסיף: "מרפאת לב האישה במערך לקרדיולוגיה היא מהמובילות בישראל וד"ר פורטר מובילה גישה טיפולית מהמתקדמות בעולם אשר מתייחסת ונותנת מענה לכל גורמי הסיכון של המטופלות. אכן, אנו עדים לעליה במספר הנשים שבוחרות להגיע למרכז, לטפל בעצמן בזמן והללו מרוצות מהתוצאות".

 

איתמר-מדיקל הינה חברת טכנולוגיות רפואיות ציבורית (TASE:ITMR)  המפתחת מכשירים רפואיים לא חודרניים תוך שימוש באות ה- PAT® (Peripheral Arterial Tone ). שני קווי המוצר הראשונים של איתמר, המבוססים על אות ה- PAT , הם ה- WatchPAT מכשיר ביתי לאבחון הפרעות נשימתיות בשינה וה- EndoPAT מכשיר לבדיקת תפקוד שכבת האנדותל המווסתת את תפקוד העורקים, היחיד המאושר על ידי ה-FDA המיועד להערכת תפקוד אנדותל ואבחון הסיכון מחלת העורקים הכליליים ומחלות קרדיו-וסקולריות אחרות.

אות ה- PAT נמדד, באופן לא פולשני, מקצות האצבעות באמצעות חיישן אצבע יחיד במינו, המנותח בצורה אוטומטית על ידי אלגוריתמים ועיבוד אותות, שפיתחה החברה.

 

אודות מרפאת לב האישה במרכז הרפואי רבין - בילינסון:

מרפאת לב האישה בראשות ד"ר אביטל פורטר, פועלת במסגרת המערך לקרדיולוגיה במרכז הרפואי רבין, בתי החולים בילינסון והשרון בפתח תקוה, המנוהל על ידי פרופ' רן קורנובסקי. המרפאה מבצעת מעקב וטיפול שוטף בנשים בסיכון, בסיוע צוות רב תחומי הכולל: רופאים, צוות סיעודי, ייעוץ תזונתי ופסיכולוגי.  

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני