חדשות

סיגריות אלקטרוניות עלולות להכיל כמות רבה של חומר מסרטן (JAMA Intern Med)

19/09/2019

 

מרכיב הגורם לממאירות אשר נאסר ע"י הרשויות בארצות הברית בשנה שעברה כתוסף מזון, נמצא בכמות העלולה להיות מסוכנת בנוזלי סיגריות אלקטרוניות בטעם מנתול ומנטה ובתכשירי טבק אחרים, כך מתפרסם בכתב העת JAMA Internal Medicine.

 

הרשויות הפדראליות חוקרות מקרים של מחלת ריאות על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות ומוצרי אידוי, עם שישה מקרי תמותה בארצות הברית.

 

החוקרים מדווחים כי החשיפה לרמות Pulegone, מרכיב קרצינוגני המצוי בשמן מנטה, גבוהה פי 1,000 בקרב אלו המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות, בהשוואה למעשני סיגריות מנתול. הם בחנו שישה סוגים שונים של מוצרי טבק המכילים Pulegone ואינם מיועדים לעישון וכן נוזלי סיגריות אלקטרוניות לאידוי.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי אסר על השימוש ב-Pulegone כתוסף מזון לאחר פניה מצד קבוצות שונות. הבקרה של מוצרי מזון הרבה יותר הדוקה מזו הנדרשת לסיגריות אלקטרוניות. כבר בשנות השבעים של המאה הקודמת תעשיית הטבק ידעה כי Pulegone אינו רצוי ועברה לטעמים סינתטיים.

 

לחישוב הרמות המקובלות של הקרצינוגן במזון, מנהל המזון והתרופות האמריקאי מתבסס על הכמות הרבה ביותר שבעלי חיים יכולים לצרוך ללא התפתחות ממאירות ומחלק זאת בהיקף הצריכה המשוער ביום. המספר קרוי Margin of Exposure (MOE) וצריך לעלות על 10,000 בכדי שמזון יוגדר בטוח. ככל שהערך נמוך יותר, כך המזון פחות בטוח.

 

מבין ששת הסוגים של מוצרי טבק ונוזלי סיגריות אלקטרוניות המכילים Pulegone, בכל המקרים ערכי MOE היו מתחת ל-10,000. בתלות בהיקף הצריכה, ערכי MOE של נוזלי סיגריות אלקטרוניות נעו בין 325-6,102 ואלו של מוצרי טבק שאינם מיועדים לעישון נעו בין 549-1,646.

 

החוקרים קבעו כי ערך MOE של אחד מהנוזלים לסיגריות אלקטרוניות, V2 Menthol, נע בין 325-3,084, בתלות בכמות שצרכו. במקרה זה, חשיפה יומית ל-Pulegone הייתה גבוהה פי 86-1,608 עם שימוש בסיגריות אלקטרוניות, בהשוואה לסיגריות מנתול רגילות.

 

ממצאי המחקר מעידים על הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בצריכת Pulegone ומעלים חששות אשר על מנהל המזון והתרופות לבחון בטרם המלצה על שימוש בסיגריות אלקטרוניות בטעמי מנטה ומנתול ומוצרי טבק שאינם מיועדים לעישון כחלופה לסיגריות רגילות.

 

JAMA Intern Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<