חדשות

הסננת גידול על-ידי תאי חיסון עלולה לעיתים להצביע על פרוגנוזה גרועה יותר של סרטן מעי גס ורקטום (J Clin Invest)

14/10/2019

 

הסננת גידול על-ידי תאי גידול לרוב מלווה בתוצאות טובות יותר, אך לעיתים במקרים של סרטן מעי גס ורקטום ההיפך הוא הנכון, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Investigation. החוקרים מזהירים כי מדד Immunoscore, אשר פותח במטרה לנבא הישנות סרטן מעי גס ורקטום, עשוי לסווג בשוגג חולים בסיכון גבוה ככאלו בסיכון גבוה להישנות הממאירות.

 

במסגרת המחקר בחנו מחדש החוקרים את נתוני הגנום מ-The Cancer Genome Atlas ו-NCBI Gene Expression Omnibus והשלימו הערכה אימונו-היסטוכימית על מדגם גידולים של מעי גס ורקטום.

 

החוקרים זיהו ואפיינו קבוצת סיכון, המהווה כ-10% מכלל החולים עם סרטן מעי גס ורקטום, עם הסננה רבה של הגידול ע"י תאי CD8+ T-cell, אך פרוגנוזה גרועה. הגידולים כללו הן MSI (Microsatellite Instability) והן פנוטיפים יציבים, עם צפיפות גבוהה של מקרופאגים הקשורים בגידול אשר ביטאו CD274 (Programmed Death-Ligand 1), הפעלת TGF-beta וחותמת חיסונית ניכרת אשר התאפיינה בביטוי יתר של תגובה חיסונית וגני בקרה חיסונית.

 

החוקרים מדגישים כי ממצאי המחקר אינם סותרים עדויות קודמות אלא מרחיבים את מדד Immunoscore. מרבית גידולי מעי גס ורקטום עם הסננה רבה של תאי CD8+ הינם עדיין בעלי פרוגנוזה טובה. עם זאת, מהממצאים עולה כי גידולים בהם ביטוי ניכר של CD274 עשויים להיות מסווגים בשוגג ככאלו בעלי פרוגנוזה טובה על-בסיס מדד Immunoscore בלבד, אשר מבוסס על תאי CD3 ו-CD8 בלבד.

 

לאור זאת, ממצאי המחקר מעידים כי לא כל גידולי מעי גס ורקטום עם הסננה ניכרת של תאי T הינם בעלי תוצאה קלינית טובה ועשויים לשפר את טיב מדד Immunoscore כמדד פרוגנוסטי ע"י הכללת חותמת CD8/CD274.

 

J Clin Invest 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<