חדשות

מדענים מתמקדים ביעילות של תאי T של מערכת החיסון כנגד נגיף הקורונה בהעדר נוגדנים כנגד הנגיף (מתוך אתר Medscape)

14/07/2020

 

מדענים מנסים להבין אם נוכחות או העדר נוגדנים כנגד נגיף הקורונה החדש עשוי להעיד באופן מהימן על חסינות כנגד הנגיף, כאשר חלק בוחנים מרכיבים שונים של מערכת החיסון, בפרט תאי T, ומנסים להבין את תפקידם בהגנה מפני הזיהום הנגיפי.

 

מחקרים שפורסמו לאחרונה מצאו כי חלק מהחולים שהחלימו ונמצאו שליליים לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה פיתחו תגובת תאי T כנגד נגיף הקורונה. למרות שהמחקרים היו קטנים ועדיין לא נבחנו ע"י מומחים חיצוניים, חלק מהמדענים טוענים כעת כי חולים המפתחים מחלה לקה, או נותרים ללא תסמינים לאחר הדבקה בנגיף עשויים להתגבר על הזיהום הודות לתגובה זו של תאי T.

 

הממצאים מצטרפים לעדויות לפיהן חיסון יעיל כנגד נגיף הקורונה יידרש לעודד פעילות תאי T, מעבר לייצור נוגדנים כנגד הנגיף, כאשר ייתכנו השלכות על מספר טיפולים בשלבי פיתוח. הם גם עשויים לשפוך אור על אופן הפעילות של תגובה חיסונית בעקבות חשיפה חדשה.

 

יש עוד ועוד עדויות לפיהן אנשים שנחשפו לנגיף פיתחו תגובת נוגדנים קצרה וחולפת, או פיתחו תגובת תאי T למרות תגובת נוגדנים מינורית או ללא תגובת נוגדנים כלל. כאשר הנגיף מצליח לחדור את מנגנוני ההגנה של הגוף, תגובה אדפטיבית וספציפית יותר מצטרפת למאמצים לסילוק הנגיף, כולל תאי B ותאי T.

 

שישה חודשים לתוך מגפת הקורונה העולמית עדיין קיימות שאלות בנוגע לתגובת הנוגדנים כנגד הנגיף ואם זו משמעותית ונותרת לאורך זמן. ייתכן כי לתאי T חשיבות רבה יותר בהגנה מפני מחלה זו.  

 

מחקר קטן מצרפת דיווח כי 6 מבין 8 בני משפחה שבאו במגע הדוק עם קרובי משפחה שנדבקו בנגיף הקורונה פיתחו תגובת תאי T, אך היו שליליים לבדיקת נוגדנים כנגד הנגיף. מחקר משבדיה זיהה תגובת תאי T משמעותית במרבית הנבדקים שפיתחו מחלה קלה או נותרו אסימפטומטים לאחר הדבקה בנגיף, בין אם זוהו נוגדנים כנגד הנגיף ובין אם לאו.

 

תשומת הלב הניתנת לתגובת תאי T כנגד נגיף הקורונה עשויה לשפוך אור על הציפייה לחסינות ארוכת טווח. יש עדויות לפיהן תאי T המתפתחים לאחר חשיפה לנגיפי קורונה אחרים הגורמים להתקררות עשויים לסייע במאמצים כנגד נגיף הקורונה.

 

החוקרים סבורים כי חיסון אופטימאלי הינו כזה אשר יעורר תגובת נוגדנים ותגובת תאי T כנגד הנגיף.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<