חדשות

עדויות חדשות מצביעות על סיבוכים לבביים בחולים עם COVID-19 (מתוך CIDRAP)

29/07/2020

 

שני מחקרים מגרמניה שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology מעידים על ממצאים חריגים בבדיקות הדמיה של הלב בנבדקים זמן קצר לאחר החלמה מזיהום COVID-19 ועל עדות לזיהום לבבי באלו שהלכו לעולמם עקב המחלה הנגיפית.

 

המחקר הראשון, מחקר עוקבה תצפיתי, כלל 100 חולים עם אבחנה של זיהום בנגיף הקורונה שנכללו במאגר University Hospital Frankfurt COVID-19 Registry בין אפריל ועד יוני, 57 חולים תואמים בגורמי סיכון ו-50 מתנדבים בריאים.

 

בדיקת MRI של הלב הצביעה על מעורבות לבבית ב-78 חולים ודלקת לבבית פעילה ב-60, ללא תלות בחומרת המחלה, מהלך המחלה ומרווח הזמן מאבחנה עד השלמת בדיקת MRI של הלב.

 

33 מבין 100 חולים נדרשו לאשפוז. רמות מדידות של hs-Troponin זוהו ב-71 חולים עם COVID-19, בעוד שבחמישה חולים זוהו רמות מוגברות משמעותית. באלו שהחלימו מ-COVID-19 תועד מקטע פליטה נמוך יותר של חדר שמאל, נפח חדר שמאל גדול יותר, מסת חדר שמאל גדולה יותר, בהשוואה לביקורות, כל אלו מעידים על הפרעה בתפקוד הלב.

 

ב-78 חולים עם עדות לנגיף קורונה תועדו ממצאים חריגים בבדיקת MRI של הלב, כולל עדות להאדרה מאוחרת של גדוליניום בשריר הלב ב-32 חולים והאדרה של קרום הלב ב-22 חולים, ממצאים המעידים על נזק ללב.

 

המחקר השני כלל ניתוח לאחר המוות של 39 חולים עם COVID-19. ב-24 גופות עם עדות לזיהום לבבי, החוקרים זיהו ביטוי מוגבר של שישה גנים פרו-דלקתיים ב-16 החולים עם עומס נגיפי גבוה, בהשוואה לביטוי ב-8 החולים עם עומס נגיפי נמוך. עם זאת, לא תועדו סימנים לשטף מאסיבי של תאי דלקת לתוך שריר הלב או רקמה מתה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי נגיף SARS-CoV-2 ברקמת הלב אינו בהכרח גורם תגובה דלקתית התואמת לדלקת שריר הלב.

 

מתוך CIDRAP

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<