חדשות

עדכון יומי קורונה: המשך ירידה בתחלואה כולל של מאושפזים מחוסנים, ואין יותר יישובים ''אדומים'', אך גם ירידה בקצב ההתחסנות, ומקדם ההדבקה עולה ל-0.64

01/04/2021

מאת מערכת אי-מד

מלוח הבקרה של משרד הבריאות, הדו"ח היומי של אמ"ן ותמונת המצב היומית של מגן ישראל,  ניתן לראות את המשך מגמת הירידה בתחלואה והדבקה.

נציין שלפי דו"ח מגן ישראל יש גם ירידה במס' החולים המאושפזים (ללא ילדים ונשים הרות) המחוסנים בימים האחרונים (מ-164 ל-140) וזהו נתון המעיד על כך שהחיסון עדיין אפקטיבי כנגד הזנים הקיימים.

עם זאת צריך לציין מנגד שמקדם ההדבקה עולה בכל המגזרים, כשהארצי מגיע כעת ל-0.64:

בשלב זה לא ברור אם מדובר בשינוי מגמה חלילה או אפקט זמני של החג. 

קצב החיסונים היומי ממשיך לרדת, אמש התחסנו רק כ-27 אלף איש:

במקביל, בדו"ח אמ"ן מדגישים המחברים ש:

"●הסבירות הגבוהה ביותר להתפשטות וריאנטים מסוכנים (ראו מסמך לגבי אלו הבולטים כיום) הינה כניסתם מחו"ל. לכן נדרש מאמץ למניעת כניסתם (בעיקר מדרום אמריקה ומרכזה, לצד ארה"ב ואירופה) וכן מאמץ להגבלת תפוצתם בארץ. כניסה מבוקרת לישראל ומאמץ משותף של בדיקות, בידוד והתנהגות אחראית יסייעו בצמצום הסיכון.

●לצד זאת, קיימת אפשרות, הגם שבסבירות נמוכה יותר, להתפתחות של וריאנט ישראלי מסוכן. הוריאנט המקומי עליו פורסם בימים האחרונים (שנוצר בישראל ומכיל את המוטציה p681h שהופיעה כבר במקביל בעולם) ככל הנראה איננו מסוכן, שכן אינו גורם לתחלואה קשה יותר וכן החיסון יעיל למולו. חשיבות התגלית היא בכך שהודגם שתחת תנאי התפרצות פעילה עשויות להתקבע מוטציות בנגיף וכן יכולים להיווצר וריאנטים ״מקומיים״, גם במדינה כישראל, שבה אוכלוסיה קטנה. על כן, ככל שתעלה רמת התחלואה בארץ בעתיד, גם יגבר הסיכון להיווצרות וריאנטים, שבעתיד עלולים להיות בעלי משמעות קלינית כלשהי. יודגש כי התחסנות נרחבת של האוכלוסייה היא הדרך היעילה ביותר לצמצם את תפוצתם של וריאנטים בעייתיים בישראל, גם אם אלו יווצרו בארץ וגם אם יחדרו מחו"ל.

●חיסון מחלימים - על רקע הסיכון להדבקה חוזרת של מחלימים (על ידי הזן הדרום אפריקאי שנמצא בישראל וייתכן שגם מזנים דומים, כגון הזן הברזילאי ). מומלץ למחלימים להתחסן בהקדם. מנת חיסון אחת משפרת מאוד את ההגנה של מחלימים מפני הוריאנטים הקיימים. "

התמונה המעודדת ביותר השבוע היא של מגמות צבעי הרמזור, כפי שניתן לראות כאן:

 

הצבע האדום כבר לא מופיע על מפת היישובים או האוכלוסייה !

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<