חדשות

רוק נגוע בוירוס הקורונה עשוי לגרום להדבקה (Nature Medicine)

02/04/2021

מאת יהונתן ניסן, פרמדיק וסטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב

מחקר חדש שפורסם ב-Nature Medicine הראה שוירוס הקורונה מדבק גם בתאי הפה עצמם, בנוסף לאתרי ההדבקה הידועים בדרכי הנשימה ובאיזורים שונים של הגוף. הממצאים הללו עשויים לסייע בהבנת הסיבה לאובדן הטעם והריח, ליובש בפה ולשלפוחיות שחלק מהמטופלים חווים. מחקר זה פורסם בהמשך למה שפורסם במחקרים קודמים שהראו שבדיקת רוק מדויקת כמעט כמו בדיקה של נאזלית לאבחון וירוס הקורונה.

אחד ממחברי המחקר, ד"ר בלייק ורנר מהמכון הלאומי לחקר השיניים והקרניופיישל של ה-NIH אמר בראיון למדסקייפ כי "זו הראייה הישירה הראשונה שיש לנו לכך שנגיף הקורונה לא רק מדביק ומשתכפל בתאי הפה, אלא שהרוק הנוצר בפה מדבק גם כן". ורנר אמר כי צוות החוקרים הבינלאומי גילה כי בלוטות הרוק עובדות למעשה כמפעל לייצור וירוסים.

"זו הסביבה העיקרית של הוירוס, בלוטות הרוק לא רק טובות בייצור חלבונים, אלא גם בהפרשת נוזלים. לנוזלים האלה יש את היכולת להעביר את הנגיף לאנשים אחרים ולהפיץ אותו לחלקים אחרים בגוף" אמר. ממצאי מחקר זה מחזקים את הראיות לחשיבות הצורך בלבישת מסכות ובריחוק חברתי והם עשויים להיות עם השלכות עתידיות אפשריות על הבדיקה לוירוס הקורונה.

עורכי המחקר בדקו רוק שנאסף ממתקני בדיקה ובדקו חולי COVID-19 על מנת להוכיח שהנגיף קיים ויכול להשתכפל בבלוטות הרוק שלהם. לאחר מכן, הם השתמשו ברקמות של תורמים חיים עם מחלה חריפה של וירוס הקורונה והצליחו להוכיח שבלוטות הרוק והריריות שלהם יכולות לתמוך גם בזיהום וגם בשכפול של הוירוס. החוקרים בדקו גם רוק מקבוצה קטנה של אנשים עם COVID-19 ללא סימפטומים וראו כי הוא יכול להדביק תאים בריאים בצלחת במעבדה.

עורכי המחקר הבחינו כי מתוך המטופלים שסבלו מסימפטומים, אלו עם נגיף ברוק שלהם היו בסיכון גבוה יותר לדווח על אובדן טעם וריח, דבר המצביע על כך שזיהום אוראלי בוירוס עשוי להסביר את התסמינים האוראליים של COVID-19.

ורנר אמר כי כחלק ממחר עתידי אפשרי "יהיה צורך באנשים בריאים שנבדקים באופן שגרתי ובאופן פרוספקטיבי עד שהם נדבקים. רק אז נבין אם ההדבקה המוקדמת מתרחשת תחילה בפה או תחילה באף ואז יהיה אפשר גם לעקוב אחר מהלך המחלה שלהם". הוא הוסיף כי "הנתונים שלנו מציעים שבדיקה של אתר אחד בלבד בגוף עשויה לגרום לפספוס של נדבקים מסוימים עם הוירוס".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<