חדשות

חשיבות אספירין במניעה וטיפול בהתקפי מיגרנה (Am J Med)

15/12/2019

 

אספירין מהווה אפשרות יעילה לטיפול בהתקפי מיגרנה ומניעת הישנות התקפי מיגרנה, בפרט בחולים שאינם יכולים לסבול או לממן טיפול בתרופות חדשות יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת American Journal of Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של אספירין כטיפול במיגרנה ומניעת התקפי מיגרנה. לצורך כך, הם בחנו את העדויות ממחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת אספירין במינון נמוך וגבוה. הם בחנו נתונים ממחקרים אקראיים ומטה-אנליזות שכללו מתן אספירין במינון 900-1,200 מ"ג להתקף מיגרנה ומינון של 81-325 מ"ג ביום למניעת הישנות התקפי מיגרנה.

 

מהנתונים עלה כי אספירין במינון גבוה היה יעיל יותר מפלסבו במחקרים רבים שבחנו את השפעת הטיפול על הקלה על התקף מיגרנה. בנוסף, היעילות הייתה דומה לזו של תרופות אחרות, כולל Ibuprofen במינון 400 מ"ג או Sumatriptan במינון 50 מ"ג.

 

למרות שהעדויות רמזו עוד כי ההקלה במיגרנה של טיפול באספירין במינון 900-1,200 מ"ג דומה לזו שתועדה עם Sumatriptan במינון 100 מ"ג, החוקרים מציינים כי האחרון הוביל להקלה מהירה יותר בתסמינים.

 

בנוסף, בהשוואה לטיפולים תרופתיים למיגרנה הדורשים מרשם רופא, אספירין עשוי להיות בעל ערך מוסף בהפחתת תסמינים נלווים של בחילות, פוטופוביה ופונופוביה.

 

מכלול העדויות תומך ביעילות של אספירין במינון גבוה, הניתן עם הופעת תסמיני כאבי ראש משנית למיגרנה. לפי חלק מהמחקרים האקראיים, אך לא כולם, אספירין במינון יומי של 81-325 מ"ג עשוי להיות אפשרות יעילה ובטוחה למניעת הישנות התקפי מיגרנה.

 

Am J Med. Published online October 12, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<