חדשות

שכיחות גבוהה של אוסטיאופורוזיס בחולים עם היסטוריה של אבני כליות (J Bone Miner Res)

10/03/2021

 

קרוב לרבע מהחולים עם אבני כליות סובלים מאוסטיאופורוזיס או היסטוריה של שברים בעת האבחנה, אך פחות מ-10% מהם השלימו בדיקה להערכת צפיפות העצם, כך עולה ממחקר רטרוספקטיבי שפורסם בכתב העת Journal of Bone and Mineral Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין תשובה ברורה בנוגע לשאלה אם קיים קשר בין מחלת אבני כליות ובין אוסטיאופורוזיס או שברים. במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי הנוכחי ביקשו החוקרים לקבוע את שיעורי הימצאות אוסטיאופורוזיס ושברים וכן להעריך את שיעור בדיקות להערכת צפיפות העצם בחולים עם מחלת אבני כליות.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר Veterans Health Administration וזיהו 531,431 חולים עם אבני כליות בין 2007 ו-2015. קרוב לאחד מכל ארבעה חולים (23.6%, רווח בר-סמך 95% של 23.5-23.7) עם מחלת אבני כליות אובחן עם אוסטיאופורוזיס או שבר.

 

מבין החולים ללא היסטוריה של אוסטיאופורוזיס או הערכה של צפיפות העצם לפני אבחנת אבני כליות, 9.1% השלימו בדיקה להערכת צפיפות העצם לאחר אבחנת מחלת אבני כליות, מהם 20% אובחנו בהמשך עם אוסטיאופורוזיס.

 

ממצאי המחקר תומכים בשימוש נרחב יותר בבדיקות להערכת צפיפות העצם בחולים עם מחלת אבני כליות, כולל גברים בגיל העמידה ובגילאים מבוגרים יותר.

 

J Bone Miner Res. 2021 Mar 3

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<