חדשות

מנה אחת של חיסון כנגד קורונה של חברת פייזר אינה טובה דיו למניעת הסיכון להדבקה בוריאנטים של הנגיף (Science)

05/05/2021

 

מנה יחידה של חיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת פייזר עשויה שלא להוביל ליצירת תגובת נוגדנים מספקת בכדי להגן מפני הוריאנטים הדומיננטיים החדשים של הנגיף, למעט בחולים שכבר נדבקו בנגיף בעבר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מבריטניה שפורסמו בכתב העת Science.

 

החוקרים בחנו את התגובות החיסוניות בקרב אנשי צוות רפואי בבריטניה לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה של חברת פייזר ומצאו כי באלו עם מחלה קלה או א-תסמינית בעבר תועדה הגנה טובה יותר מפני המוטאציות החדשות של הנגיף שזוהו בבריטניה ובדרום אפריקה. עם זאת, התגובה החיסונית לאחר המנה הראשונה של החיסון הייתה חלשה יותר באלו שלא נדבקו בעבר בנגיף, כך שהם עלולים להיות בסיכון מוגבר לוריאנטים אלו.

 

לאחר מנת החיסון הראשונה של חברת פייזר, תגובה חיסונית בולטת בדמות הגברת תאי T, תאי B ונוגדנים מנטרלים הייתה יעילה כנגד B. 1.1.7 וכנגד B.1.351 באלו שנדבקו בעבר בזיהום. עם זאת, באלו ללא זיהום קודם, מנה יחידה של החיסון הובילה לרמות נמוכות יותר של נוגדנים מנטרלים כנגד הווריאנטים החדשים, כאשר התגובה של תאי T הייתה שונה בהתאם לפולימורפיזם של HLA.

 

החוקרים סבורים כי ממצאי המחקר עשויים להעיד על חלון זמנים של סיכון מוגבר בין קבלת מנת החיסון הראשונה ועד קבלת מנת החיסון השניה של חברת פייזר. ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות קבלת מנה שניה של החיסון כנגד קורונה על-מנת להגן על האוכלוסייה.

 

Science, online April 30, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<