חדשות

דיווח מקרה ראשון על חשד לאנצפליטיס על-רקע COVID-19 (מתוך Radiology)

04/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Radiology מדווחים רופאים מדטרויט, מישיגן, על המקרה החשוד הראשון של אנצפלופתיה המורגית נמקית על-רקע זיהום COVID-19.

 

המקרה מתאר אישה בת 58 שנים שדיווחה על שלושה ימים של חום, שיעול וכאבי שרירים – תסמינים התואמים ל-COVID-19. החולה הועברה באמבולנס לחדר מיון והדגימה סימני בלבול, חולשה וחוסר התמצאות. האישה נמצאה שלילית לבדיקת שפעת, אך בדיקה מהירה ל-COVID-19 אישרה כי אכן מדובר בזיהום על-רקע SARS-CoV-2. בהמשך, החולה אובחנה עם אנצפלופתיה המורגית נמקית חדה.

 

הצוות המטפל חשד באנצפליטיס בשלב מוקדם ובהמשך בדיקות CT ו-MRI אישרו את האבחנה. בדיקת CT ראש ללא-חומר ניגוד הדגימה שינויים דו-צדדיים באזור המדיאלי של התלמוס, עם בדיקת CTA ו-CTV תקינות. בדיקת MRI של המוח הדגימה נגעי דמם עם טבעת העוברת האדרה באזור התלמוס, אזור מדיאלי של האונות הטמפוראליות ואזורים מתחת לאינסולה.

 

החולה החלה טיפול תוך-ורידי באימונוגלובולינים, אך לא במינון גבוה של סטרואידים, לאור חשש לדיכוי נשימתי. נכון ל-1 באפריל, החולה הייתה מאושפזת במצב קשה ולא נמסר עדכון נוסף מבית החולים.

 

עם העליה במספר החולים עם COVID-19 ברחבי העולם, רופאים ורדיולוגים צריכים לשים לב לתמונה קלינית זו בחולים עם הזיהום הנגיפי ושינוי במצב הכרה. על רופאים לתת את הדעת ולהיות מודעים לאפשרות זו בחולים עם COVID-19 ושינוי במצב הכרה ולשקול כיצד לנהל חולים עם מחלה נוירולוגית חמורה באלגוריתם הטיפול.

 

Radiology. Published online March 31, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<