חדשות

טיפול בתרופות ממשפחת SSRI בילדים מלווה בעליה קלה בסיכון לסוכרת מסוג 2 (JAMA Psychiatry)

18/09/2020

 

טיפול בתרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) מלוה בעליה קטנה בסיכון לסוכרת מסוג 2 בילדים ומתבגרים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות של טיפול בתרופות ממשפחת SSRI בילדים ומתבגרים, עם דגש על הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2. מחקר העוקבה כלל ילדים בגילאי 10-19 שנים ממאגרי Medicaid Analytic eXtract ו-IBM MarketScan. החוקרים בחנו את היארעות סוכרת מסוג 2 במהלך המעקב.

 

החוקרים אספו נתונים אודות למעלה מ-1.5 מיליון משתתפים (58.3% בנות, גיל ממוצע של 15.1 שנים). קבוצת המטופלים בתרופות ממשפחת SSRI כללה 316,178 חולים ממאגר Medicaid Analytic eXtract ו-211,460 חולים ממאגר MarketScan, אשר ניפקו לפחות שני מרשמים לטיפול בתרופות ממשפחת SSRI והיו במעקב למשך 2.3 ו-2.2 שנים, בהתאמה.

 

בקרב חולים עם ביטוח רפואי ציבורי, התחלת טיפול ב-SSRI לוותה בעליה של 13% בסיכון לסוכרת מסוג 2. הסיכון היה גדול יותר עם טיפול רציף בתרופות ממשפחה זו והגיע על 6.6 מקרים נוספים של סוכרת מסוג 2 לכל 10,000 חולים שנטלו את הטיפול למשך שנתיים ומעלה. בקרב חולים עם ביטוח רפואי פרטי הסיכון להתפתחות סוכרת היה קטן יותר ולא נרשמה עליה מובהקת סטטיסטית בסיכון.

 

הממצאים היו דומים בהשוואת טיפול בתרופות ממשפחת SSRI מול פסיכותרפיה, אך לא תועד סיכון מוגבר בהשוואה לטיפול ב-Bupropion.

 

באשר להבדלים בין תרופות שונות בתוך משפחת SSRI, החוקרים כותבים כי לא זוהתה תרופה שלווה בסיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2, בהשוואה ל-Fluoxetine.

 

ממצאים אלו מציעים כי בילדים ומתבגרים המתחילים טיפול בתרופות ממשפחת SSRI תתכן עליה קטנה בסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2, בפרט באלו עם ביטוח רפואי ציבורי. היקף הקשר היה מתון יותר מכפי שדווח בעבר והסיכון האבסולוטי היה קטן.

 

JAMA Psychiatry 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<