חדשות

העדכון היומי עדיין ללא בשורות של ממש מבחינת ירידה בהדבקה ובתחלואה מול ירידה לא רצויה בהיקף המתחסנים מחייבת פעילות נמרצת לעידוד המשך והרחבת ההתחסנות

03/02/2021

מאת מערכת אי-מד

הנתון המעודד, בספק,  של היממה האחרונה הוא הירידה, הקלה אמנם, אך אולי התחלה של מגמה, במספר החולים הקשים, אך כפי שניתן לראות מהתרשים שלהלן, לא ממש ירידה במספר החולים הקשים החדשים. גם רמת התמותה היומית סביב הממוצע בחודש האחרון עם מגמה קלה של ירידה, כך שנראה שהירידה במספר החולים הקשים נובעת בעיקר מעליה במספר העוברים מסטטוס של חולה קשה לבינוני/קל. נתון חשוב נוסף הקשור לחולים הקשים, וקשור ככל הנראה לעובדה ששיעור גבוה מהאוכלוסייה המבוגרת כבר התחסן, היא עלייה בשיעור החולים הקשים הצעירים יותר.

מבחינת התחסנות , מגמת הירידה בהיקף נמשכה גם אתמול עם כ-100 אלף מתחסנים, כפי שניתן לראות כאן

ושיעורי ההתחסנות המעודכנים לפי גיל מוצגים להלן. ניתן לראות שבקבוצת הגיל מעל 70 שיעור ההתחסנות קרוב כבר ל-90% , אך בקבוצת הגיל של 40-50 שיעור ההתחסנות סביב 50% .

מבחינת מגמות ההדבקה ניתן לראות שהמקדם ממשיך לעלות לאזור 1 ושיש יציבות במספר הנדבקים החדשים בממוצע שבועי :

כידוע, היום אמורים להתקיים דיונים בממשלה על אפשרות הארכת הסגר ביומיים ומתווה היציאה אם וכאשר. 

אנו מביאים כאן את תגובתו המפורטת של ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא ומ"מ יו"ר הר"י לקראת ישיבת הממשלה היום:


" ניהול פתיחת מערכת החינוך תחת מתווה מהודק הפעם הוא לא רק כדי למנוע סגר רביעי אלא למנוע תחלואה קשה בילדים, שהקורונה החלה לפגוע בהם בעקבות התפשטות המוטציה הבריטית
מערכת החינוך ללא ספק צפויה להיות אחת ממקורות ההדבקה המשמעותיים בגל  הרביעי, אבל גם מהווה גורם סיכון משמעותי לעלייה במקרים הקשים של ילדים. כבר עכשיו 12% מהמאומתים הם ילדים בני 0-9!!! ולכן פתיחתה מחייבת מתווה מהודק וברור - זה לא עניין למאבקי פנים בתוך מערכת החינוך, זה עניין של הצלת חיים והפעם הקורבנות עשויים להיות גם ילדים.

1. מערכת החינוך חייבת לצאת מהסגר בקפסולות מהודקות ומנוהלות - ללא הישראבלוף של הצהרונים שפעלו ללא קפסולות.

2. חייבים לקיים קמפיין הסברה ממוקד ומבצע חיסונים אינטנסיבי בשבועות הקרובים  על מנת להעלות דרמטית את שיעור ההתחסנות בקרב הצוותים החינוכיים ולוודא שיותר מורים ומורות מתחסנים.

3. חייבים להקים מערך בדיקות סיקור מהירות ייעודי למערכת החינוך בכל עיר.
אם  לא נערך, הגל הרביעי  והסגר הרביעי יהיו בפתח, ומקורם יהיה במערכת החינוך. זה יעלה לנו בחיי אדם!.

מה רוצים מהחרדים? אני רוצה לומר אמירה לא פופולארית. המראות של לווית ההמונים הן קשות אבל מאוד קל להאשים את החרדים או את הערבים בהתפשטות המגיפה אבל לצערי זה כולנו. כאשר רק 32 אחוז שומרים על הבידוד אז כולנו אחראים לחודש הקטלני ביותר מאז תחילת המגיפה - 1,444 הרוגים במלחמת הקורונה בחודש ינואר 2021.

לפתוח את החיסונים לכלל האוכלוסיה במקביל לניהול קמפיין חיסונים ממוקד בקרב בני 60 ומעלה, באוכלוסיות מאובחנות בהן לא השיגו עדיין את היעד יש לפתוח את החיסונים עבור כולם מגיל 16 ומעלה ללא הגבלת גיל - שם המשחק כעת הוא חסינות עדר!
 
הדיונים בממשלה גם הם מנותקים מהשטח -  אני מסיים עכשיו ביקור בבתי החולים מצפון לדרום. הצוותים הרפואיים בקרבות על החולים הקשים המתנהלים יום וליל כאשר הם מתוחים עד הקצה ובזמן הזה מנהלים שם בממשלה קרבות על קרדיטים מי יכניע את מי. מוצגים שם נתונים ״עצמאיים״ מופרכים רק כדי להצדיק עמדות כאלו ואחרות. יש את אנשי המקצוע במשרד הבריאות, יש את הפרוייקטור עם הצוות שלו - הם מביאים את העובדות מהשטח תקבלו החלטות על בסיס נתוני האמת. תנהלו כבר את המלחמה הזו - תעצרו את הפוליטיקה - היא הורגת אותנו!

חייבים לחזור לחיים- אבל בזהירות ובאחריות- הן של הפוליטיקאים והמנהיגים האזרחיים- אבל גם ובעיקר של כל אחד ואחת מאיתנו. התנהגות לא אחראית של האחר, אינה מהווה הצדקה לחריגה מהכללים שלנו!!!
כי בסוף- כל אחד מאיתנו חי רק פעם אחת, ומת רק פעם אחת !!!"

הערת המערכת:  המצב המורכב והלא ברור שבו אנו נמצאים כעת מוביל לכך שאנו שומעים לאחרונה גישות והצעות בכיוונים מנוגדים. מצד אחד יש הגורסים שצריך לאמץ את המודל של ניו-זילנד, כלומר צעדים קיצונייים מאוד המיועדים להוביל ל-0 נדבקים ותחלואה, ומאידך יש את הקבוצה של "היגיון בריא" שעדיין מאמינה בפתיחת המשק באופן מלא והשגת חסינות עדר מהירה (והם אף מביאים דוגמאות ממספר מקומות בעולם ששם זה עבד, אבל משום מה לא את הדוגמא של הערים החרדיות שהגיעו לשיעורי הדבקה גבוהים מאוד ועדיין מהווים מקור משמעותי מאוד בתחלואה הקשה).

עם זאת נראה שיש הסכמה לגבי הצורך החשוב בהשגת התחסנות מלאה ונראה שיש מקום לשקול כמה צעדים שעשויים להעלות דרמטית את היקפי ההתחסנות:

  • מתן תמריץ ברור ופשוט לבעלי התו הירוק מבחינת פטור מסגר, בידוד וכד' ואפשרות כניסה לאירועים, עבודה וכו' - זה משהו שעשוי להעלות משמעותית את שיעורי ההתחסנות באוכלוסיות הצעירות יותר, והתועלת מכך גבוהה אולי מהסיכון (הנמוך לדעת מומחים רבים) שמחוסנים עלולים להדביק אחרים.
  • הרחבת החיסון למתבגרים/ילדים -  אמנם אין עדיין נתונים מחקריים, ומכיוון שעלול לעבור עוד זמן רב מידי עד שיהיו נתונים מחקריים כאלה, יש אולי מקום לשקול, בדיוק כפי שנעשה עם נשים בהיריון, האפשרות להרחבת מבצע החיסון גם בקבוצות הגיל הצעירות מ-16 , ובשלב ראשון באלה עם גורמי סיכון .

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<