חדשות

בנשים עם סוכרת מסוג 1 תקופת פוריות קצרה יותר (Menopause)

17/03/2021

 

בנשים עם סוכרת מסוג 1 תקופת הפוריות קצרה יותר בכ-2.5 שנים, בהשוואה לנשים ללא סוכרת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עדויות לפיהן חסר אינסולין והיפרגליקמיה עלולים לפגוע במערכת הרבייה של נשים ולהוביל להופעה מאוחרת יותר של מחזור ווסת ראשון (מנארכה) ולהזדקנות מוקדמת של השחלות. כעת הם בחנו את משך תקופת הפוריות של נשים עם סוכרת מסוג 1, בהשוואה לנשים ללא סוכרת.

 

מדגם המחקר כלל נשים עם הופעה בילדות של סוכרת מסוג 1 (בין השנים 1950-1980) ממחקר EDC (Epidemiology of Diabetes Complications) ונשים ללא-סוכרת ממחקר SWAN (Study of Women's Health Across the Nation). המחקר לא כלל נשים שהגיעו כבר למנופאוזה טבעית, נשים לאחר כריתת רחם/שחלות לפני מנופאוזה ונשים תחת טיפול בהורמוני מין במהלך המעבר למנופאוזה.

 

הנשים שנכללו במחקר דיווחו על היסטוריית הפוריות והחוקרים התבססו על האנמנזה ועל אלגוריתם Women's Ischemia Syndrome Evaluation Hormonal Algorithm לקביעת מצב מנופאוזה.

 

מהנתונים עולה כי 105 נשים עם סוכרת מסוג 1 היו צעירות יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של לא-מעשנות ומדד מסת גוף נמוך יותר, עם ערכי HDL גבוהים יותר, בהשוואה ל-178 הנשים ללא סוכרת.

 

לאחר תקנון למשתנים שונים, נשים עם סוכרת מסוג 1 היו מבוגרות יותר משמעותית בעת הופעת מחזור הווסת הראשון עם עיכוב של כחצי שנה (p=0.002), בהשוואה לנשים ללא סוכרת. בנוסף, נשים עם סוכרת מסוג 1 היו צעירות יותר בעת הופעת מנופאוזה טבעית, עם הופעה מוקדמת של מנופאוזה בכשנתיים (p<0.0001). לאור זאת, תקופת הפוריות בנשים עם סוכרת מסוג 1 הייתה קצרה ב-2.5 שנים, בהשוואה לנשים ללא סוכרת (p<0.0001).

 

ממצאים אלו היו מוגבלים לתת-קבוצה של נשים עם אבחנה של סוכרת מסוג 1 לפני הופעת מחזור ווסת ראשון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים עם הופעת סוכרת מסוג 1 לפני מנארכה תקופת הפוריות קצרה יותר, בהשוואה לנשים ללא-סוכרת, כאשר המחזור הראשון מופיע בגיל מבוגר יותר והמחזור האחרון מופיע בגיל מוקדם יותר באלו עם סוכרת. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לזהות גורמים הקשורים עם תקופת הפוריות המקוצרת בנשים עם סוכרת מסוג 1.

 

Menopause. Published online March 1, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<