חדשות

אינטואיציה ברפואה היא יותר מתחושת בטן בלבד (British Journal of General Practice)

26/03/2021

 

תחושת בטן, או אינסטינקט, עשויים לשחק תפקיד חשוב מאוד עבור רופאים, כאשר זו עשויה לסייע באבחנה של מצבים רפואיים שונים, כאשר חולים מתייצגים עם תסמינים לא-ספציפיים כמו עייפותו ירידה במשקל. מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת British Journal of General Practice ראיינו חוקרים 19 רופאי משפחה שהפנו מטופל להשלמת בירור בשאלת ממאירות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי השימוש בתחושות בטן להנחיית הנחלטות קליניות במסגרת רפואה ראשונית תואר לעיתים קרובות, אך לא נחשב לסיבה לגיטימית להפניית חולים להערכת ממאירות. כעת, הם ביקשו לבחון את החשיבות של תחושת בטן בתהליכי קבלת החלטות מצד רופאי משפחה.

 

באמצעות ראיונות שנערכו עם 19 רופאי משפחה מבריטניה, אשר הפנו חולים בשאלה של מחלה ממארת על-סמך תחושת הבטן שלהם, החוקרים בחנו את החשיבות של תחושת בטן במקרים אלו.

 

מהתוצאות עולה כי תחושת הבטן הינה מרכיב חיובי בהליכי קבלת החלטות, אשר תמכה בהשלמת בירור ומתן טיפול הולמים. רופאי משפחה לא כללו את תחושות הבטן שלהם בתיאורים שעלולים להיראות לא-מדעיים. הדבר היה נכון במיוחד בחולים שנפלו בתחום האפור בו הנחיות קליניות אינן תואמות את ההערכה של רופאי המשפחה את הסיכון לממאירות.

 

רופאי משפחה חיפשו אחר דרכים לתת לגיטימציה לתחושות הבטן שלהם ע"י איסוף עדויות קליניות אובייקטיביות, בחינה מקיפה של פרוצדורות ההפניה והתייעצות עם עמיתים למקצוע.

 

רופאי משפחה דיווחו כי תחושות הבטן שלהם הן מרכיב חשוב בקבלת החלטות במסגרת רפואה ראשונית ותוספת חיונית להנחיות הקליניות. הצעדים שנלקחו בכדי לתמוך בתחושות הבטן שלהם תאמו לצעדים הצפויים מטיפול רפואי טוב.

 

British Journal of General Practice 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<