חדשות

טיפול באנדומטריוזיס באמצעות אמצעי מניעה הורמונאליים (Fertil Steril)

11/11/2018

 

אנדומטריוזיס הינה מחלה שפירה, המתאפיינת בכאב, שאינו בהכרח מצוי בהתאמה לשלב המחלה. הפרעות מחזור, כאבים בזמן מגע מיני וכאב אגני כרוני הן הצורות הנפוצות של כאב במקרים אלו. בסקירה שיטתית חדשה נבחנו העדויות אודות השימוש במשלב אמצעי מניעה פומיים על כאב משנית לאנדומטריוזיס.

 

הסקירה כללה תשעה מחקרים אקראיים ומבוקרים ותשעה מחקרים תצפיתיים. מרבית המחקרים דרשו אבחנה ניתוחית של אנדומטריוזיס, אך חלק התירו אבחנה הדמייתית. כאב לרוב נקבע על-בסיס סולם VAS (Visual Analog Scale), אך השיטות היו שונות בין המחקרים.

 

מהנתונים עלה כי בהשוואה לפלסבו, אמצעי מניעה פומיים הציעו הקלה של פי שלוש בהפרעות מחזור. אמצעי מניעה אלו לא השפיעו משמעותית על כאב שאינו על-רקע מחזור ווסת. הירידה בכאב אגני הייתה משמעותית עם טיפול באגוניסטים של GnRH ועם אמצעי מניעה פומיים. היקף ההשפעה היה דומה ברובו בין מחקרים שונים, אם כי חלק דיווחו על שיפור גדול יותר עם אגוניסטים ל-GnRH.

 

הן אמצעי מניעה פומיים והן פרוגסטין (Cyproterone Acetate) הובילו לירידה משמעותית ודומה בדיסמנוריאה, כאב בזמן מגע מיני וכאב אגני כרוני.

 

כאשר החוקרים ערכו השווה בין אמצעי מניעה פומיים שניתנו באופן רציף או לסירוגין, הן מצאו כי שתי גישות הטיפול היו יעילות להקלה על כאב, אך ההשפעה של טיפול רציף הופיעה מוקדם יותר.

 

הסקירה הצביעה על שיפור באיכות החיים עם טיפול באמצעי מניעה פומיים, פרוגסטין ואגוניסטים ל-GnRH.

 

המסקנה של החוקרים הייתה כי אמצעי מניעה פומיים (טיפול רציף או לסירוגין), מהווים אפשרות טיפול זולה ויעילה להקלה על כאב משנית לאנדומטריוזיס.

 

Fertil Steril. 2018;110:137-152

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<