חדשות

חשיבות קולטנים לפרוגסטרון בחיזוי התגובה לטיפול בנשים עם אנדומטריוזיס (J Clin Endocrinol Metab)

14/01/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר הדוק בין נוכחות/העדר קולטנים לפרוגסטרון ובין תגובה לטיפול בפרוגסטין. הערכת מצב הקולטנים לפרוגסטרון עשויה לסייע בהתאמת טיפול הורמונאלי לאחר ניתוח נשים אלו.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את רמות קולטנים לפרוגסטרון בנגעי אנדומטריוזיס ואת חשיבותן בחיזוי תגובה לטיפול המבוסס על פרוגסטין. לצורך כך, הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי, שכלל 52 נשים עם הוכחה היסטולוגית לאנדומטריוזיס ותיעוד תגובה קודמת לטיפול הורמונאלי.

 

בדיקות אימונו-היסטוכימיות בוצעו על חתכים של נגעי אנדומטריוזיס ומדד Histo-Score (H-Score) שימש לכימות מצב קולטנים לפרוגסטרון. תגובה לטיפול מבוסס-פרוגסטין נקבעה על-פי הרשומות הרפואיות הממוחשבות.

 

החוקרים מדווחים כי מדדי H-Score  היו גבוהים יותר בקרב נשים שהגיבו לטיפול מבוסס-פרוגסטין, בהשוואה לנשים שלא הגיבו לטיפול זה. הנשים סווגו לשלוש קבוצות: מדד גבוה (H-Score של מעל 80 נקודות, 7 נשים), מדד בינוני (H-Score של 6-80 נקודות, 28 נשים) ומדד נמוך (H-Score של עד 5 נקודות, 17 נשים).

 

מניתוח הנתונים עלה כי מדד של מעל 80 נקודות היה בעל ערך מנבא חיובי של 100%, בעוד שמדד של פחות מ-5 נקודות היה בעל ערך מנבא שלילי של 94% לחיזוי תגובה לטיפול.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הערכת מצב קולטנים לפרוגסטרון עשוי לסייע במתן טיפול מותאם אישית לנשים עם אנדומטריוזיס.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2018;103(12):4561-4568

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<