חדשות

ההצלחות והכישלונות של השתלת רחם (מתוך אתר מדסקייפ)

09/12/2019

 

עד לאחרונה, אימוץ או פונדקאות היו האפשרויות היחידות של נשים עם הפרעת פוריות אבסולוטית על-רקע רחמי להקים משפחה. העיקרון של השתלת רחם אינו חדש, אך ניתוח ראשון מסוגו שהוביל ללידת חי דווח רק לפני חמש שנים בשבדיה. מאז, מדינות רבות יזמו תכניות השתלת רחם. דו"ח שפורסם לאחרונה סיכם את תוצאות 45 המקרים הראשונים של השתלת רחם.

 

הפרעת פוריות אבסולוטית על-רקע בעיה רחמית כוללות את התסמונת המולדת Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauser (MRKH), או הפרעות נרכשות העשויות לפגוע בהשרשה, דוגמת תסמונת Asherman, מיומות, או נזק משנית לאיסכמיה/קרינה.

 

ב-89% מבין 45 מקרי השתלת רחם, תסמונת MRKH הייתה הגורם להפרעת הפוריות, כאשר הגיל הממוצע של הנשים עמד על 27.8 שנים. תורמות חיות שימשו ב-36 (80%) מהמקרים, כאשר ב-9 המקרים האחרים תרומת הרחם הגיעה מן המת. כמחצית מהתורמות היו קרובות משפחה של המושתלות.

 

מהנתונים עלה כי 11% מהנשים שקיבלו רחם מתורמת חיה סבלו מסיבוכים חמורים (דוגמת נזק לשופכנים, התפתחות פיסטולה, היפרדות שרוולית הנרתיק) ו-28% סבלו מסיבוכים קלים (זיהום, שלפוחית היפו טונית, עצירות, כאבי רגליים, אנמיה).

 

כישלון השתל לאחר ההשתלה תועד ב-13 נשים (28.8%) והובילו לכריתת רחם דחופה בשל תרומבוזיס, איסכמיה, או זיהום. בשבעה מקרים אחרים (15.5%), כריתת רחם מתוכננת בוצעה לאחר לידה מוצלחת. ב-25 הנשים הנותרות (55.5%) עדיין נותר שתל מתפקד.

 

עד כה דווח על 18 לידות-חי (17 בעקבות תרומת רחם מן החי ולידה אחת בעקבות תרומת רחם מן המת). גיל ההיריון הממוצע של היילודים בעת הלידה עמד על 34+6 שבועות, משקל הלידה הממוצע עמד על 2500 גרם וכל הילדים ייולדו בניתוח קיסרי. כל היילודים היו בריאים ולא סבלו ממומים מולדים. שליש מהנשים פיתחו קדם-רעלת היריון ו-22% פיתחו כולסטזיס.

 

לסיכום, השתלת רחם מציעה אפשרות חליפית ליצירת משפחה לנשים עם הפרעת פוריות על-רקע בעיה רחמית. הפרוצדורה כרוכה בסיכונים משמעותיים, כאשר כמחצית מהנשים חוו סיבוכים מינורים או סיבוכים חמורים יותר.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<