חדשות

ההשפעה של חרדה ודיכאון אימהי על מוח העובר (JAMA Network Open)

04/02/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה קשר בין חשיפה תוך-רחמית לחרדה, דחק ודיכאון אימהי ובין הפרעה בהתפתחות מוח העובר.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים זיהו השפעה שלילית של דחק אימהי בנשים הרות על הצאצא. עם זאת, הקשר בין דחק אימהי והתפתחות מוח העובר אינו ידוע. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לזהות את הקשר בין מצוקה פסיכולוגית אימהית במהלך ההיריון ובין גדילת מוח העובר, בשלות הקורטקס והתפתחות ביוכימית. הם התבססו על בדיקות 3D-Volumetric MRI ו-Proton-Magnetic Resonance Spectroscopy.

 

מדגם המחקר כלל נשים הרות שטופלו במרפאות מיילדות בסיכון נמוך בוושינגטון בין תחילת 2016 ועד אפריל 2019. כל הנשים היו מתנדבות בריאות, שהיו בריאות קודם לכן ועם תוצאות תקינות בבדיקות אולטרה-סאונד של העובר ומבחנים ביומטריים. בדיקת MRI של מוח העובר בוצעה בשתי נקודות זמן בין שבוע 24 ושבוע 40 להיריון.

 

במסגרת המחקר הושלמו 193 בדיקות MRI ב-119 נשים הרות (67 נשאו עוברים זכרים, גיל ממוצע של 34.46 שנים) בין שבוע 24 ושבוע 40 להיריון.

 

שאלונים ייעודיים העידו כי למעלה מרבע מהנשים (27%, 32 נשים) סבלו מדחק, שיעור דומה (26%, 31 נשים) התמודדו עם חרדה ושיעור נמוך יותר (11%, 13 נשים) סבלו מדיכאון.

 

החוקרים מדדו מצוקה אימהית על-בסיס מדדי PSS (Perceived Stress Scale), EPDS (Edinburgh Postnatal Depression Scale), SSAI (Spielberger State Anxiety Inventory) ו-STAI (Spielberger Trait Anxiety Inventory).

 

ממצאי המחקר העידו על קשר הפוך בין מדדי STAI ובין נפח קטן יותר של ההיפוקמפוס השמאלי בעובר (-0.002cm3, p=0.004). מדדי חרדה ותחושת דחק נקשרו עם עדות לעליה בחריצים בקורטקס האונה הפרונטאלית והטמפוראלית בעובר.

 

יתרה מזאת, החוקרים מדווחים כי דיכאון במהלך ההיריון נקשר בקשר שלילי עם רמות קריאטין וכולין במוח העובר על-פי בדיקות Magnetic Resonance Spectroscopy.

 

החוקרים סבורים כי לממצאי המחקר חשיבות מדעית , קלינית וציבורית אדירה ונותר עוד לקבוע את השפעות חשיפה זו לאחר הלידה.

 

JAMA Network Open 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני