חדשות

תוצאות טיפול הורמונאלי בתסמיני מנופאוזה בנשים עם היסטוריה של ממאירות גניקולוגית (Menopause)

16/02/2020

 

בסקירה בנושא טיפול הורמונאלי בנשים לאחר-מנופאוזה עם היסטוריה של סרטן שד וממאירויות גניקולוגיות, אשר פורסמה בכתב העת Menopause, כותבים מומחים כי ניתן להשתמש בטיפול הורמונאלי בנשים ששרדו סרטן רירית רחם, צוואר רחם ושחלות במידה ומדובר בממאירות בסיכון נמוך, שאינה חיובית לקולטנים לאסטרוגן. מנגד, הטיפול אינו מומלץ בנשים ששרדו סרטן שד.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לסקור את חשיבות טיפול הורמונאלי בנשים לאחר-מנופאוזה עם היסטוריה של סרטן שד וממאירויות גניקולוגיות. הם ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE וזיהו 1,484 מאמרים בנושא.

 

בנשים ששרדו סרטן שד, טיפול הורמונאלי סיסטמי אינו מומלץ, בעוד שניתן לשקול טיפול מקומי באסטרוגן במינון נמוך לאחר דיון עם האונקולוג המטפל במטופלת. בקרב נשים ששרדו סרטן רירית הרחם, טיפול הורמונאלי נחשב בטוח במקרים של ממאירות בסיכון נמוך, אך יש להימנע מהטיפול במקרים של סרטן בסיכון גבוה.

 

בקרב נשים עם היסטוריה של סרטן צוואר הרחם וסרטן שחלות אפיתליאלי ניתן לשקול טיפול הורמונאלי, אך יש להימנע מטיפול זה בנשים עם סוגים היסטולוגיים רגישים לאסטרוגן.

 

הכותבים מדגישים כי יש לבחון את הסיכון של טיפול הורמונאלי על-בסיס פרטני, תוך התייחסות לגיל, סוג הטיפול ההורמונאלי, מינון, משך השימוש, משטר הטיפול, אופן הטיפול וחשיפה קודמת. טיפול הורמונאלי סיסטמי אינו מומלץ לנשים ששרדו סרטן שד, בעוד שטיפול נרתיקי במינון נמוך של אסטרוגן נחשב בטוח.

 

Menopause. 2020;27(2):243-248

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני