חדשות

קדם רעלת היריון מלווה בסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות בילדים (Hypertension)

27/04/2020

 

הפרעות יתר לחץ דם בנשים במהלך ההיריון, בפרט קדם-רעלת היריון, מלוות בעליה משמעותית בסיכון להפרעות פסיכיאטריות בילדים, ללא תלות בהיסטוריה הפסיכיאטרית של ההורים או גורמי סיכון אפשריים אחרים, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Hypertension.

 

החוקרים מפינלנד אספו נתונים אודות 4,743 זוגות אם-ילד במחקר PREDO (Prediction and Prevention of Preeclampsia and Intrauterine Growth Restriction). הם גייסו למחקר נשים בשלב מוקדם של ההיריון והילדים היו במעקב מהלידה עד לגילאי 6.4-10.8 שנים.

 

מבין האימהות, 200 אובחנו עם יתר לחץ דם כרוני, 4 עם יתר לחץ דם לא-ספציפי, 263 אובחנו עם יתר לחץ דם הריוני, ב-209 נשים נקבעה אבחנה של קדם רעלת היריון בהיריון הנוכחי וב-333 היה ידוע על הפרעות יתר לחץ דם רק לפני ההיריון הנוכחי.

 

באשר לצאצאים, 412 (8.7%) אובחנו עם הפרעה פסיכיאטרית בילדות, כולל 256 ילדים עם הפרעות התפתחות פסיכולוגית ו-200 ילדים עם הפרעות רגשיות והתנהגותיות.

 

ממצאי המחקר העידו כי אבחנה של יתר לחץ דם כרוני או יתר לחץ הריוני, כמו גם קדם-רעלת היריון, לוו בסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות בילדות. הסיכון עלה עוד עם עליה בחומרת קדם-רעלת היריון. החוקרים מדווחים כי הקשר עם קדם רעלת היריון (יחס סיכון של 1.66) וקדם-רעלת היריון בדרגה חמורה (יחס סיכון של 2.01) לא היו תלויים במשתנים אחרים.

 

שילוב הפרעות יתר לחץ דם אימהי, עודף-משקל/השמנה וסוכרת של ההיריון הוביל לעליה בהיארעות המצטברת של הפרעות פסיכיאטריות מ-6.6% בילדים לאימהות ללא מחלות אלו עד 22.2% באלו לאימהות עם שלוש ההפרעות הללו.

 

החוקרים כותבים כי פגות ולידת תינוק קטן לגיל ההיריון, כמו גם אשפוז ביחידת טיפול נמרץ ביילודים, זוהו כמתווכים חלקיים של השפעות קדם-רעלת היריון באם על הבריאות הנפשית של הצאצא.

 

Hypertension. Published online April 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<