חדשות

השוואת השפעות דיאטת TLC אל מול דיאטה מבוססת-קטניות על השחלות בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (Clin Endocrinol)

08/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Endocrinology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי דיאטת TLC (Therapeutic Lifestyle Changes) או דיאטה מבוססת-קטניות עשויות להביא לשיפור המורפולוגיה של השחלות, היפראנדרוגניזם ואי-סדירות מחזורי ווסת בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. לשתי הדיאטות הייתה השפעה דומה על הפוריות של נשים אלו.

 

ההשפעה של שינויי אורחות חיים על הפוריות בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות אינה מובנת היטב.במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים להשוות את השפעות דיאטה מבוססת קטניות אל מול דיאטת TLCעל סמנים סונוגרפיים של מורפולוגיה שחלתית, היפראנדרוגניזם ואי-סדירות מחזורי ווסת בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומבוקר שכלל נשים בגילאי 18-35 שנים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. מדגם המחקר כלל 30 נשים שחולקו לדיאטה מבוססת-קטניות ו-31 נשים חולקו לקבוצת TLC שכללה התערבות 16 שבועות ללא הגבלת אנרגיה. הקבוצות השלימו אימון אירובי לפחות חמישה ימים בשבוע וקיבלו ייעוץ בנושאי בריאות כל חודש עם מעקב לאורך זמן. במהלך המחקר נמדדו מספר הזקיקים בכל שחלה, נפח השחלה, מדד FAI (Free Androgen Index) ומשך מחזור הווסת לפני ואחרי ההתערבות.

 

מהנתונים עולה כי מספר הזקיקים בכל שחלה (שינוי ממוצע של 10-), נפח השחלה (שינוי ממוצע של 2.7- מ"ל), מדד FAI (שינוי ממוצע של 3-) ומשך מחזור הווסת (שינוי ממוצע של 13- ימים) ירדו עם הזמן בשתי הקבוצות, ללא אינטראקציות קבוצה-זמן.

 

מניתוח הנתונים עלתה קורלציה שלילית בין היענות לדיאטה ובין שינויים במספר הזקיקים בכל שחלה, נפח השחלה ומדד FAI.

 

עוד מדווחים החוקרים כי נשים בשתי הקבוצות שמרו על השינויים במדדי נפח שחלה, מספר זקיקים בכל שחלה, FAI ומחזורי הווסת שישה חודשים לאחר ההתערבות; עם זאת, בשתי הקבוצות השינויים במספר הזקיקים בכל שחלה ובמדד FAI לאחר 16 שבועות נטו לשוב לערכי הבסיס 12 חודשים לאחר ההתערבות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שתי הגישות הובילו לשיפור במורפולוגיה של השחלות ובעודף אנדרוגנים ואי-סדירות מחזורים בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות. הממצאים גם מדגישים את חשיבות מעקב לאורך זמן לאישור היענות להמלצות לאורח חיים בריא בנשים אלו.

 

Clin Endocrinol. 2020;92(6):525-535.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<