חדשות

מה בין גיל האב ובין הסיכון למומי לב מולדים? (Hum Reprod)

24/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Human Reproduction מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גיל אב מתקדם הינו גורם סיכון למומי לב מולדים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם גיל אב מתקדם מעלה את הסיכון למומי לב מולדים. לצורך כך, הם השלימו סקירה שיטתית וחיפוש במאגרי MEDLINE ו-EMBASE לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין גיל אב מתקדם (35 שנים ומעלה) ובין הסיכון למומי לב מולדים. הסקירה כללה מחקרים תצפיתיים שבחנו את הקשר בין גיל האב ובין מומי לב מולדים. מדגם המחקר כלל לידות חי, מוות עוברי והפסקת היריון בשל מומים בעובר.

 

מבין 191 מחקרים שזיהו החוקרים, תשעה מחקרים נכללו במטה-אנליזה (כ-9.9 מיליון משתתפים, כולל 34,447 משתתפים עם מומי לב מולדים), כולל ארבעה מחקרים מבוססי-אוכלוסיה. חמישה מחקרים היו בסיכון נמוך להטיה. רק מחקר מבוסס-אוכלוסיה אחד בחן באופן ספציפי מומי לב מולדים מבודדים. הסיכון למומי לב מולדים היה גבוה יותר עם גיל אב מתקדם (יחס סיכויים של 1.16, רווח בר-סמך 95% של 1.07-1.25).

 

החוקרים מציינים כי מאחר והקשר בין גיל אב מתקדם ובין הסיכון למומי לב מולדים היה בהיקף מתון, השימוש בקריטריון זה להחלטה על בדיקות סקר למומי לב מולדים צפוי להיות מוגבל.

 

Hum Reprod. 2020;35(9):2113

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<