חדשות

מקומה של קפסולה אנדוסקופית בהערכת מקרים גבוליים של מחלת צליאק (Gastrointestinal Endoscopy)

04/02/2020

 

קפסולה אנדוסקופית של המעי הדק עשויה לסייע בהערכת חולים עם מחלת צליאק גבולית, כך טוענים חוקרים מבריטניה במאמר שפורסם בכתב העת Gastrointestinal Endoscopy.

 

אטרופיה של סיסי המעי בהעדר עדות לנוגדנים אופייניים למחלת צליאק עשויה לנבוע מחסר נוגדני IgA או צריכת גלוטן נמוכה בחולים עם מחלת צליאק, אך עשויה גם לנבוע משנית לטיפול תרופתי, זיהומים או מצבים בתיווך מערכת החיסון.

 

החוקרים בחנו את חשיבות קפסולה אנדוסוקפית ב-177 חולים עם אטרופיה של סיסי המעי וללא נוגדנים אופייניים למחלת צליאק, או מחלת צליאק גבולית ובחנו אם קפסולה אנדוסקופית של המעי הדק עשויה לסייע בחיזוי התוצאות.

 

מהנתונים עולה כי ב-55 חולים (31.5%) לא היה גורם ברור לאטרופיה של הסיסים; 35 חולים (19.8%) אובחנו עם מחלת צליאק על-בסיס תגובה היסטולוגית לדיאטה נטולת-גלוטן; ב-37 חולים (20.9%) זוהה גורם אחר לאטרופיה של הסיסים ללא נוגדנים למחלת צליאק וב-50 חולים הייתה עדות לעודף לימפוציטים בתוך האפיתל ו/או היפרפלזיה של הקריפטות.

 

הדיוק האבחנתי של קפסולה אנדוסקופית עמד על 40% בחולים ללא גורם ברור לאטרופיה של הסיסים וללא נוגדנים למחלת צליאק; על 51.4% באלו עם מחלת צליאק; 27% בחולים בהם זוהה גורם אחר לאטרופיה של הסיסים וללא נוגדנים למחלת צליאק; ורק ב-14% מהחולים עם עודף לימפוציטים בתוך האפיתל ו/או היפרפלזיה של הקריפטות.

 

בקרב חולים עם אטרופיה של הסיסים, החוקרים זיהו קשר בין תוצאה חיובית בבדיקת קפסולה אנדוסקופית ובין דפוס היסטולוגי חמור יותר בביופסיה של התריסריון, ובחולים עם מחלת צליאק נקשרה עם סיכון גבוה יותר לאירועים חריגים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים בהם לא זוהה גורם ברור לאטרופיה של הסיסים, בדיקת קפסולה אנדוסקופית חיובית ומחלה נרחבת יותר מנבאות חולים בהם יידרש טיפול בתרופות לדיכוי חיסוני.

 

Gastrointestinal Endoscopy, online January 7, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<