אתיקה רפואית

חסך שינה ותחושת שחיקה בקרב רופאים מלווה בסיכון מוגבר לטעויות רפואיות חמורות (JAMA Netw Open)

חסך שינה בקרב רופאים מלווה בסיכון מוגבר לטעויות רפואיות חמורות המובילות לפגיעה בחולים, כאשר גם חסך שינה מתון מוביל לעליה משמעותית בסיכון לטעויות אלו, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעות שינה מהוות סיכון מקצועי לרופאים, אשר לעיתים קרובות עובדים שעות רבות ולא-צפויות. ישנן עדויות רבות לפיהן לשינה לא-מספקת עשויה להיות השפעה משמעותית על הבריאות הנפשית והגופנית, כאשר ברופאים הדבר עלול להוביל לעליה בסיכון לטעויות רפואיות ופגיעה בבטיחות הטיפול בחולים.

לצורך המחקר הנוכחי התבססו החוקרים על נתונים מ-11 מרכזים, רובם מצפון-מזרח ארצות הברית. הסקר נערך בין נובמבר 2016 ועד אוקטובר 2018.

להערכת הליקוי על-רקע הפרעות שינה, החוקרים התבססו על מדדי Patient Reported Outcomes Measurement Information System, כאשר הציון הכולל נע בין 8 עד 40 נקודות ומבוסס על עייפות, ערנות, ישנוניות וחסרים תפקודיים משנית לשינה לא-הולמת. החוקרים סיווגו את הציונים לרבעונים, כאשר ציון בטווח 8-11 נקודות העיד על ליקוי זניח על-רקע חסך שינה, ניקוד של 12-15 נקודות העיד על ליקוי בדרגה נמוכה, ניקוד של 16-21 נקודות העיד על ליקוי בדרגה גבוהה וציון של 22 נקודות ומעלה העיד על ליקוי בדרגה גבוהה מאוד.

להערכת שחיקה, החוקרים התבססו על מדד Professional Fulfillment Index, עם מדד שחיקה שנע בין 0 עד 10 נקודות.

מבין כלל הרופאים שהוזמנו להשתתף בסקר, 7,700 מבין 19,384 רופאים בכירים (40%) ו-3,695 מבין 7,257 רופאי בית (51%) השלימו את השאלות להערכת ליקוי בתפקוד על-רקע חסך שינה. נתונים אודות טעויות רפואיות היו זמינים עבור 7,538 רופאים.

בקרב רופאי בית, הציון הממוצע של ליקוי על-רקע חסך שינה עמד על 16.86 נקודות. הציונים נעו בין 15.81 בקרב מנתחנים ועד 19.03 בקרב רופאים במחלקות לרפואה דחופה. בקרב מתמחים, המדד הממוצע עמד על 20.65, כאשר בפתולוגים תועד הציון הנמוך ביותר (18.44 נקודות) ובקרב מתמחים בכירורגיה תועד הציון הגבוה ביותר (22.10 נקודות).

ההבדלים הגדולים ביותר בליקוי בתפקוד על-רקע חסך שינה בין רופאים בכירים ומתמחים תועדו בין התמחויות כירורגיות.

במודל שכלל תקנון למין, שלב הכשרה, התמחות ושחיקה, החוקרים מצאו כי בהשוואה לליקוי נמוך על-רקע חסך שינה, ליקוי בדרגה בינונית, גבוהה וגבוהה מאוד לוו בעליה בסיכוי לדיווח עצמי על טעות רפואית בעלת חשיבות קלינית בשיעור של 53% (יחס סיכויים של 1.53, רווח בר-סמך 95% של 1.12-2.09), 96% (יחס סיכויים של 1.96, רווח בר-סמך 95% של 1.46-2.63) ו-97% (יחס סיכויים של 1.97; רווח בר-סמך 95% של 1.45-2.69).

כל עליה של נקודה אחת בסולם השחיקה לוותה בעליה של 14% בסיכוי לטעות רפואית בעלת משמעות קלינית (יחס סיכויים של 1.14; רווח בר-סמך 95% של 1.10-1.19).

בקרב מתמחים תועדה עליה של 118% בסיכוי לטעות רפואית בעלת חשיבות קלינית, בהשוואה לרופאים בכירים (יחס סיכויים של 2.18, רווח בר-סמך 95% של 1.86-2.55).

מודל שלא כלל תקנון לשחיקה מצא גם כן שיעור טעויות מוגבר, עדות לכך שליקוי בתפקוד על-רקע חסך שינה ושחיקה הינם גורמי סיכון בלתי-תלויים לטעויות רפואיות בעלות חשיבות קלינית.

JAMA Netw Open. Published December 7, 2020

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Society of Cardiology עולה כי טיפוס מדרגות מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מחלות לב. הסקירה כללה תשעה מחקרים עם נתונים אודות 480,520 משתתפים והחוקרים השלימו ניתוח של חמישה מחקרים עם 455,649 משתתפים במטרה לקבוע את הקשר בין טיפוס מדרגות ובין הסיכון לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב […]

 • האם יש עדיפות לביצוע פעילות גופנית בשעות הערב? (Diabetes Care)

  האם יש עדיפות לביצוע פעילות גופנית בשעות הערב? (Diabetes Care)

  פעילות גופנית אירובית בעצימות בינונית או גבוהה המבוצעת בשעות הערב מלווה בסיכון הנמוך ביותר לתמותה, תחלואה קרדיווסקולארית ותחלואה מיקרווסקולארית במבוגרים עם השמנת-יתר, כולל אלו עם סוכרת מסוג 2, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע כי פרצי פעילות אירובית מתונה עד מאומצת משפרת גורמי סיכון קרדיו-מטבוליים, אך […]

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טבליות Pivmecillinam לטיפול בזיהום בדרכי השתן בנשים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טבליות Pivmecillinam לטיפול בזיהום בדרכי השתן בנשים (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את מתן טבליות Pivmecillinam לטיפול בזיהומים לא-מסובכים בדרכי השתן משנית לחיידקי Escherichia coli, Proteus mirabilis ו-Staphylococcus saprophyticus בנשים. המומחים מסבירים כי Pivmecillinam הינה פרו-תרופה פומית של Mecillinam הניתן בזריקה. האישור הנוכחי של מנהל המזון והתרופות האמריקאי מבוסס על תוצאות שלושה מחקרים קליניים שהשוו בין שלושה מינונים […]

 • CBT עדיף על טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס להפרעת אבל (JAMA Psychiatry)

  CBT עדיף על טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס להפרעת אבל (JAMA Psychiatry)

  טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) עדיף על טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס להפחתת חומרת התסמינים בחולים עם הפרעת אבל ממושכת, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי שפורסם ב-JAMA Psychiatry. בעוד שלמטופלים שעברו CBT ממוקד לאבל הייתה תגובה מעולה בהשוואה לאלו שעברו טיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס, המשתתפים בשתי הקבוצות חוו ירידה משמעותית בתסמינים 6 חודשים לאחר הטיפול. “אנו מדגישים כי תוצאות […]

 • ניתוח בעזרת רובוט להחלפה מלאה של מפרק הירך עשוי לקצר משך אשפוז (J Arthroplasty)

  ניתוח בעזרת רובוט להחלפה מלאה של מפרק הירך עשוי לקצר משך אשפוז (J Arthroplasty)

  ניתוח רובוט להחלפה מלאה של מפרק הירך מלווה במשך אשפוז קצר יותר לעומת ניתוח ידני להחלפת הירך, זאת לצד הפחתת היקף החולים המופנים למוסד סיעודי ייעודי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Arthroplasty. החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי עם הערכה רטרוספקטיבית של הנתונים אודות 8,536 חולים שעברו ניתוח רובוטי להחלפה מלאה של […]

 • הבדלים בהיקף העיכוב באבחנת מחלת צליאק בילדים (JAMA Netw Open)

  הבדלים בהיקף העיכוב באבחנת מחלת צליאק בילדים (JAMA Netw Open)

  בילדים באיטליה עם תסמינים פחות ספציפיים או הפרעה בשגשוג תועד עיכוב ארוך יותר באבחנה של מחלת צליאק, בעוד שאלו מתחת לגיל 3 שנים או עם היסטוריה משפחתית מאובחנים מוקדם יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 3,171 ילדים עם אבחנה של מחלת צליאק […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה