Acne

טיפול ב-Isotretinoin מלווה בסיכון מופחת להפרעות פסיכיאטריות בחולים עם אקנה חמורה (J Am Acad Dermatol)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology עולה כי טיפול ב- Isotretinoin מלווה בסיכון נמוך יותר לשש הפרעות פסיכיאטריות וכן בסיכון דומה לניסיונות אובדניים, בהשוואה לתכשירים אנטיביוטיים פומיים אחרים בטיפול לאקנה חמורה.

החוקרים מסבירים כי Isotretinoin הדגים תועלת קלינית ותוצאות ארוכות טווח מצוינות גם במקרים העמידים ביותר לטיפול. ישנה מחלוקת רבה אודות השאלה אם Isotretinoin מעלה את הסיכון של חולים עם אקנה לפתח הפרעות פסיכיאטריות, בעיקר דיכאון והתנהגות אובדנית.

במחקר העוקבה הרטרוספקטיבי בחנו החוקרים את הסיכון להפרעות פסיכיאטריות בחולים עם אקנה שטופלו ב- Isotretinoin (75,708 חולים), בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול אנטיביוטי פומי (75,708 חולים).

בקרב מטופלים ב- Isotretinoin לעומת אלו שקיבלו טיפול אנטיביוטי פומי תועדו שיעורי היארעות נמוכים יותר של דיכאון (יחס סיכון של 0.90, רווח בר-סמך 95% של 0.87-0.93). עם זאת, הסיכון להפרעת דיכאון מג’ורי (יחס סיכון של 0.97, רווח בר-סמך 95% של 0.92-1.03) והסיכון לניסיונות אובדניים (יחס סיכון של 0.97, רווח בר-סמך 95% של 0.85-1.11) היו דומים בין הקבוצות.

למרות ההבדל הזניח בסיכון לניסיונות אובדניים בין הקבוצות, בחולים  תחת Isotretinoin תועד סיכון מוגבר למחשבות אובדניות (יחס סיכון של 1.41, רווח בר-סמך 95% של 1.32-1.50).

בחולים תחת Isotretinoin תועד סיכון מופחת לחמש הפרעות פסיכיאטריות נוספות, כולל הפרעת דחק בתר-חבלתית (יחס סיכון של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.68-0.82), חרדה (יחס סיכון של 0.84, רווח בר-סמך 95% של 0.82-0.87), הפרעה דו-קוטבית (יחס סיכון של 0.65, רווח בר-סמך 95% של 0.59-0.72), סכיזופרניה (יחס סיכון של 0.60, רווח בר-סמך 95% של 0.48-0.76) והפרעת הסתגלות (יחס סיכון של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.77-0.87).

ממצאי המחקר מרמזים לסיכון מופחת לדיכאון וסיכון דומה להפרעת דיכאון מג’ורית וניסיונות אובדניים בחולים עם אקנה המקבלים טיפול ב- Isotretinoin, בהשוואה לאלו המקבלים מרשם לטיפול אנטיביוטי פומי. למרות הממצאים החיוביים, יש לקחת בחשבון את הסיכון המוגבר למחשבות אובדניות, למרות סיכון דומה לניסיונות אובדניים, בחולים תחת Isotretinoin.

J Am Acad Dermatol, 2022

 

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • הפחתת צריכת אלכוהול מלווה בירידה בהיקף אירועים קרדיווסקולאריים (JAMA Netw Open)

  הפחתת צריכת אלכוהול מלווה בירידה בהיקף אירועים קרדיווסקולאריים (JAMA Netw Open)

  בקרב אלו הצורכים אלכוהול בכמות רבה, הפחתת צריכת אלכוהול להיקף קל עד מתון מלווה בירידה של 23% בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג’וריים, כך עולה ממחקר עוקבה גדול שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים בחנו את הנתונים אודות 21,011 מבוגרים ממאגר Korean National Health Insurance Service-Health Screening Database עם צריכת אלכוהול רבה בתחילת הדרך (90.39% […]

 • מה בין רמות ויטמין D בדם ובין הסיכון לחרדה במבוגרים בארצות הברית? (Front Nutr)

  מה בין רמות ויטמין D בדם ובין הסיכון לחרדה במבוגרים בארצות הברית? (Front Nutr)

  במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Nutrition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר הפוך בין רמות ויטמין D בדם ובין הסיכון לחרדה בקרב מבוגרים בארצות הברית, כאשר באלו עם חסר ויטמין D תועד סיכון גבוה יותר משמעותית לחרדה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים העלו את האפשרות לקשר בין ויטמין D […]

 • סיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות ואיכות חיים ירודה בילדים עם מחלת לב מולדת (J Pediatr Rehabil Med)

  סיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות ואיכות חיים ירודה בילדים עם מחלת לב מולדת (J Pediatr Rehabil Med)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Pediatric Rehabilitation Medicine עולה כי בילדים עם מחלת לב מולדת סיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות וכן איכות חיים כוללת נמוכה יותר, בהשוואה לילדים בריאים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את שיעורי ההימצאות של הפרעות פסיכיאטריות ספציפיות, לזהות גורמים מנבאים הקשורים עם הפרעות אלו ולבחון את איכות החיים הכוללת של […]

 • השימוש באיזוטרטינואין והקשר לאובדנות ולהפרעות פסיכיאטריות: מטה אנליזה (JAMA)

  השימוש באיזוטרטינואין והקשר לאובדנות ולהפרעות פסיכיאטריות: מטה אנליזה (JAMA)

  איזוטרטינואין (רואקוטן) הינה נגזרת של רטינואידים (ויטמין A) המשמשת לטיפול באקנה וולגריס (Acne Vulgaris) קשה שלא הגיבה לקוי טיפול מוקדמים. ד"ר עדי זיו, עורך מדור ילדים, משתף מחקר מה-JAMA Dermatology שעסק בהערכת הסיכון היחסי והמוחלט לאובדנות ולתחלואה נפשית בקרב המשתמשים באיזוטרטינואין, ומוסיף מהערותיו.

 • טיפול תרופתי כנגד ADHD מלווה בהפחתת הסיכון לאובדנות ואשפוזים (JAMA Netw Open)

  טיפול תרופתי כנגד ADHD מלווה בהפחתת הסיכון לאובדנות ואשפוזים (JAMA Netw Open)

  חלק מהתרופות הסטימולנטיות המשמשות לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) מלוות בסיכון מופחת לאשפוזים מסיבות פסיכיאטריות ומסיבות לא-פסיכיאטריות ובסיכון מופחת לאובדנות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים אספו נתונים ממגוון מאגרי נתונים בשבדיה במטרה לזהות חולים בגילאי 16-65 שנים עם אבחנה של ADHD בין ינואר 2006 ועד דצמבר […]

 • פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית יעילה כמו תרופות או פסיכותרפיה להקלה על דיכאון (Br Med J)

  פעילות גופנית הדגימה יעילות דומה לזו של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי להקלה על דיכאון, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת British Medical Journal. פעילות גופנית אינטנסיבית והליכה או ריצה, יוגה ואימוני כוח, היו יעילים במיוחד. החוקרים השלימה סקירת ספרות וערכו מטה-אנליזה שכללה 218 מחקרים אקראיים עם 14,170 משתתפים עם דיכאון. המחקרים בחנו צורות […]

 • סכיזופרניה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (J Am Heart Assoc)

  סכיזופרניה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (J Am Heart Assoc)

  סכיזופרניה מלווה בעליה משמעותית בסיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם, כאשר הקשר בולט במיוחד בקרב נשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association. המחקר התצפיתי כלל למעלה מ-4.1 מיליון משתתפים ללא היסטוריה של מחלות לב וכלי דם (גיל חציוני של 44 שנים) ממאגר נתונים רפואיים ביפן. התוצא העיקרי […]

אחיות ואחים יקרים,

לרגל יום האחיות והאחים המצוין היום, 16 באפריל 2024, אנו מצדיעים לכם ומוקירים את פועלכם.

אתם, הגיבורים שנלחמים על חייהם של חיילים ושל אזרחים, ולא משנה באילו תנאים, וזאת באומץ, בגבורה וללא פשרות, ראויים לכל הערכה.
תודה רבה בשם חברת e-Med ובשם המדינה כולה.