Aging

פעילות גופנית מעבר לגיל 85 שנים/מאת ד”ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה

מאמר מערכת בירחון היוקרתי BMJ, עסק בחשיבות הפעילות הגופנית בגיל גבורות.

החברה האנושית הולכת ומזדקנת. עד שנת 2050 צפויה האוכלוסייה מעל גיל 85 שנים לגדול פי שלושה. עובדה זו מציבה אתגר חדש לעוסקים בבריאות איך לשמר בריאות ותפקוד בגילאים המתקדמים מאד.

הזדקנות בריאה מוגדרת כיכולת לשמר תפקוד מנטלי ותפקוד גופני. מחקרים מצביעים על חשיבותה של הפעילות הגופנית בשימור יכולת גופנית ומנטאלית בגיל המבוגר עם זאת אין במלאי שלנו תרופות המשפרות באופן ישיר תפקוד גופני באוכלוסייה הקשישה.

מחקרים שונים עסקו בחשיבות של פעילות גופנית בגיל הקשיש. באחד מהם נמצא כי אימוני כוח (לחיצות רגליים למשל), שיפרו מסת שריר וניידות במטופלים מעל גיל 90. מחקר נוסף שבוצע במטופלים בגילאי 90-97, שהתגוררו בבית אבות, הדגים כי סכנת הנפילות ירדה וכוח השרירים עלה, בקבוצת מטופלים שביצעה פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד בינונית. חשוב להדגיש כי לא נמצאו תופעות לוואי או סיכונים למרות הגיל המתקדם, במחקר נוסף נמצא כי אימון מורכב, הכולל תרגילים נגד התנגדות ותרגילים לשיפור שיווי משקל ויציבה, שיפרו יכולת גופנית כללית וכוח שריר וסייעו בהפחתת מספר נפילות.

מעבר לירידה ביכולת הגופנית הכרוכה בגיל מתקדם, קשה במיוחד לקשיש לשמר יכולת גופנית ומנטאלית במהלך אשפוזים בשל מחלות אקוטיות. קושי זה נובע ברובו בשל אי פעילות גופנית, וריתוק למיטה הגורמים לירידה במסת שריר וביכולת הגופנית.

נמצא כי במהלך אשפוז בבית חולים 73% מהקשישים מבלים כל זמנם במיטה, גם אם הם מסוגלים ללכת עצמאית. לכן לפחות שליש מהמאושפזים הקשישים בבתי חולים לוקים במוגבלות הנלווית לאשפוז. מוגבלות זו מוגדרת כאובדן יכולת לבצע אחת או יותר מהפעולות הבסיסיות הנדרשות לחיי יום יום רגילים כמו למשל שימוש עצמאי בחדרי שירותים, רחצה, לבישת בבגדים, מעברים והליכה עצמאית. לאחר אשפוז בבית חולים נוטים הקשישים ללקות במוגבלות לטווח ארוך, עולה הצורך באשפוז במוסדות לקשישים ועולה הסיכון למוות.

תרגול פשוט יכול למנוע את הנ”ל. נמצא כי די ב 20 דקות ביום, בהן המאושפז הקשיש הולך או מבצע קימה מכסא, על מנת לצמצם את המוגבלות הנובעת מהאשפוז. עבור אלו שאינם מסוגלים לקום או ללכת, יש מקום לשקול גירוי חשמלי נוירומוסקולרי לגרום לכיווץ סיבי שריר.

נדרשים עוד מחקרים רבים לגבי התרגול האופטימלי המומלץ ואפשרות של כיווץ שרירים ע”י זרמים חשמליים בקרב מי שאינם מסוגלים להפעלה עצמית. אבל בספרות הרפואית בולטת התעלמות יחסית מהאוכלוסייה הקשישה (The great forgotten).

בימים אלו כאשר תוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה מתמדת, חובה עלינו לזכור ולהזכיר כי פעילות גופנית אינה רק נחלת הילדים והמבוגרים הצעירים, גם קשישים זכאים ליהנות מיתרונות הפעילות הגופנית. לעולם אין זה מאוחר מדי לכווץ שרירים ואיש אינו זקן מדי לבצע פעילות גופנית.

Izquierdo M. Moreley JE. Lucia A. Exercise in people over 85. BMJ. 2020 Feb 5;368:m402

הערות העורך: המחקר הרפואי, עובדי הבריאות, חברות התרופות, כולם עמלים על שיפור תוחלת החיים. לאור העלייה בתוחלת החיים ניתן לומר כי במשימה זו אנו מצליחים. מה לגבי איכות החיים? אותה הנחנו מעט בצד.

מסתבר כי לפעילות גופנית גם בגיל המבוגר מאד, חשיבות בשמירת איכות החיים, בעצמאות הקשיש, ובמניעת סיבוכי נפילות ואולי אפילו תוחלת חיים ארוכה יותר. מהי הסיבה אם כך, שאנו עובדי מערכת הבריאות לא מדרבנים את הקשישים ואת משפחותיהם להקפיד על פעילות גופנית?

מניח שיש כאן חשיבות לחינוך אותו קיבלנו הרופאים בבתי הספר לרפואה, חינוך שהתעלם מכך לחלוטין וגם להכשרה בבתי החולים. אני זוכר היטב מתקופת הסטאז’ את גערות המנהל המיתולוגי באחת מהמחלקות הפנימיות במאושפז שהעז לצאת ממיטתו “ולטייל” במחלקה. “אתה בבית חולים  – תישאר במיטה” נזף המנהל בקשיש המבוהל.

אז הגיע הזמן לשנות את המסר. גם במהלך אשפוזים, אבל גם בביקורת מרפאות. להדגיש למטופלים, להסביר לבני המשפחות את החשיבות הרבה בפעילות גופנית גם בעצימות נמוכה וגם משך פחות משעה ביום.

אותו המסר גם לפיזיותירפיסטים ולעוסקים בשיקום. אל נא תסתפקו באמצעים מקלי כאב כגלי קול או זרמים חשמליים או עיסויים וכן הלאה, דרבנו את המטופלים לפעילות, להליכה, לקימה מכסא, לרכינות מינימליות וללחיצות רגליים (Leg press). התחילו זאת בין כותלי המכון. תנו לקשיש את הביטחון ביכולת לבצע פעילות כגופנית תחת השגחה וכך ילמד גם לבצע זאת עצמאית.

אולי שינוי גישה זו יקנה לכולנו הזדקנות בריאה יותר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • שיחות טלפון שבועיות מפחיתות דיכאון ובדידות בקשישים (Lancet Healthy Longevity)

  שיחות טלפון שבועיות מפחיתות דיכאון ובדידות בקשישים (Lancet Healthy Longevity)

  שיחות טלפון שבועיות לקשישים המשפרות את המוטיבציה ומציעות תמיכה עשויות להקל על תסמיני דיכאון ולסייע בהפחתת תחושת הבדידות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Lancet Healthy Longevity. בחלק ממחקר Behavior Activation in Social Isolation נכללו 435 משתתפים (62% נשים) בגילאי 65 שנים ומעלה עם מכלול בעיות רפואיות ארוכות-טווח באנגליה וויילס. המשתתפים המתאימים למחקר, […]

 • מה בין תפקוד גופני ובין תסמינים פסיכולוגיים בחולים עם מחלת פרקינסון? (CNS Neurosci Ther)

  מה בין תפקוד גופני ובין תסמינים פסיכולוגיים בחולים עם מחלת פרקינסון? (CNS Neurosci Ther)

  במאמר שפורסם בכתב העת CNS Neuroscience & Therapeutics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תסמיני דיכאון עשויים להשפיע על הניידות ושיווי המשקל של חולים עם מחלת פרקינסון, כאשר עם עליה בחומרת תסמיני דיכאון חלה החמרה במדדי ניידות ויציבות החולים. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-רגרסיה במטרה לבחון את הנתונים בספרות הרפואית אודות מדדי […]

 • היעילות והבטיחות של Tacrolimus בקשישים עם קוליטיס כיבית (BMC Gastroenterol,)

  היעילות והבטיחות של Tacrolimus בקשישים עם קוליטיס כיבית (BMC Gastroenterol,)

  במאמר שפורסם בכתב העת BMC Gastroenterology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שיעורי הפוגה עם טיפול ב-Tacrolimus ותופעות לוואי היו דומים במבוגרים צעירים ובקשישים עם קוליטיס כיבית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שכיחות קוליטיס כיבית מצויה במגמת עליה, גם בקרב קשישים.  במחקר הנוכחי הם בחנו באופן רטרוספקטיבי את הבטיחות והיעילות של Tacrolimus […]

 • פעילות גופנית כ

  פעילות גופנית כ"מרשם" לבריאות כללית (SSO)

  "פעילות גופנית כבר לא צריכה להיות רק "השלמה" לטיפול או המלצה סטנדרטית במסגרת הנחיות לאורח חיים בריא", כך עולה מתוך דיונים בין מומחים לפעילות גופנית ומדעי הספורט במהלך הקונגרס של החברה הספרדית להשמנה (Spanish Society for Obesity)

 • האם יש מקום לקביעת סף גיל בו ישנה התווית-נגד להשתלת כבד בחולים עם אי-ספיקת כבד? (Clin Gastroenterol Hepatol)

  האם יש מקום לקביעת סף גיל בו ישנה התווית-נגד להשתלת כבד בחולים עם אי-ספיקת כבד? (Clin Gastroenterol Hepatol)

  בקשישים עם אי-ספיקת כבד חדה על כרונית תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר משמעותית בזמן המתנה להשתלת כבד, אך שיעורי הישרדות סבירים שנה לאחר ההשתלה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Clinical Gastroenterology and Hepatology. ממצאים אלו תומכים בטענה כי גיל אינו צריך לשמש כהתוויית-נגד להשתלת כבד בחולים מבוגרים עם אי-ספיקת כבד. ברקע למחקר מסבירים […]

 • כיצד מטופלים תופסים שימוש בתוספי תזונה לטיפול במחלות? (Pharmacy)

  כיצד מטופלים תופסים שימוש בתוספי תזונה לטיפול במחלות? (Pharmacy)

  עולם הבריאות נמצא בשינוי מתמיד, וחולים פונים יותר ויותר לשיטות טיפול עצמי, כולל שימוש בתוספי תזונה לטיפול במחלות. מחקר זה מתעמק במניעים, בעמדות ובאמונות של מטופלים בנוגע לשימוש שלהם בתוספי תזונה וכיצד הם תופסים את מצבם לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות. (מתוך מגזין הרוקחות PJC 239)

 • התועלת של Trazodone בטיפול בדיכאון מג'ורי בקשישים עם דמנציה (Neuropsychiatr Dis Treat)

  התועלת של Trazodone בטיפול בדיכאון מג'ורי בקשישים עם דמנציה (Neuropsychiatr Dis Treat)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neuropsychiatric Disease and Treatment עולה כי Trazodone (טרזודיל) מהווה טיפול יעיל בחולים עם דמנציה או הפרעות נוירולוגיות אחרות המלוות בהפרעת דיכאון מג’ורית, בפרט במקרים בהם התמונה הקלינית של דיכאון כוללת תסמיני אינסומניה, עצבנות, מתח פנימי, חרדה או אי-שקט פסיכומוטרי. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעת דיכאון מג’ורית מופיעה לעיתים קרובות […]

 • מחלקת שיקום חדשה נפתחה במרכז רפואי צפון (פוריה)

  מחלקת שיקום חדשה נפתחה במרכז רפואי צפון (פוריה)

  השבוע נפתחה במרכז רפואי צפון (פוריה) מחלקת שיקום יום חדשה שמיועדת למטופלים הזקוקים לטיפול שיקומי אינטנסיבי ללא צורך באשפוז. מחלקה זו מצטרפת למחלקות השיקום הקיימות במרכז הרפואי צפון: שיקום גריאטרי ושיקום לב וריאות. כיום ישנו מחסור חמור במיטות אשפוז בצפון, כרבע מהממוצע הארצי ביחס למספר התושבים. מחסור זה החריף על רקע הנפגעים הרבים במלחמת חרבות […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה